12.12.2017 Meniny má Otília

Najstarší mariášový turnaj na Slovensku

Mariáš je pôvabná, vzrušujúca kartová hra s balíčkom 32 kariet. Žiada si dobrú pamäť, taktické a operačné schopnosti, ale aj veľký zmysel hráča pre kombinatoriku a primerané riziko.

Presne taká bola mariášová liga majstrov v Partizánskom, ktorá nesie názov Memoriál Dušana Šmála. Liga sa konala 25. novembra pod patronátom primátora Jozefa Božika. Mariáš je jednou z materiálne najmenej náročných hier, pre ktorú treba len balíček kariet, stôl a tri či štyri stoličky. Neoddeliteľnou súčasťou mariášu sú peniaze. Ako v živote, aj tu ich počet vyjadruje úspešnosť hráča. Organizačnej taktovky a otvorenia v poradí už 24. ročníka ligy sa ujal Pavol Dorman. S pravidlami hry oboznámil hráčov komisár súťaže Samuel Sipiczki. Po zaželaní úspechov súťažiacim odzvonilo na štart. Päťhodinový maratón mastenia kariet sa začal. Do súboja sa pustilo 66 hráčov mariášu nielen z okolia, ale zo všetkých kútov Slovenska. Pohostinnosť organizátorov vytvorila pre všetkých zúčastnených výborné podmienky. Práve tie lákajú mariášistov do Partizánskeho. Výbornú domácu tlačenku a nezameniteľnú atmosféru si všetci súťažiaci pochvaľovali. Po žrebovaní, do ktorého bolo zaradených všetkých 66 hráčov, sa v troch kolách hralo podľa pravidiel SED a dve kolá švajčiar s nasadením jednotlivých hráčov podľa dosiahnutých výsledkov po troch kolách. Po päťkolovom turnaji, kde jedno kolo malo 50 minút, po sčítaní všetkých bodov a nahratých peňazí, sa mariášovým majstrom stal Štefan Orviský z Dolného Lopašova, ktorý si odniesol finančnú hotovosť 250 eur a putovný pohár. Druhé miesto obsadil Peter Matušík z Horných Obdokoviec, ktorý získal 150 eur a pohár, na treťom mieste skončil Vladimír Pružinec z Diviak nad Nitricou so ziskom 100 eur a, samozrejme, pohára. Celkovo bolo ocenených prvých 15 hráčov. Najstarším účastníkom bol 84-ročný Vojtech Beblavý z Dolného Lopašova, ktorý taktiež neobišiel naprázdno. Najlepším z domácich bol na 8. mieste Július Králik. Už teraz sa hráči tešia na jubilejný 25. ročník, ktorý sa bude konať budúci rok.