20.08.2018 Meniny má Anabela

O laureátoch ankety rozhodnuté!

V ankete štyri premiérové prvenstvá a aj jedna kuriozita

S napätím očakávané bolo znovu vyhlásenie výsledkov 17. ročníka čitateľskej ankety týždenníka Tempo – Športovec Partizánskeho za rok 2017. Tá sa teší veľkej popularite nielen u športových klubov a ich členov, ale aj u fanúšikov športu. Do ankety individualít, ktorá je rozdelená do troch vekových kategórií, bolo nominovaných tridsaťdeväť športovcov a športovkýň, ktorí počas roka 2017 úspešne a príkladne reprezentovali svoje kluby a oddiely v tímovom zápolení, alebo dosiahli hodnotné športové výkony ako jednotlivci, reprezentujúci Partizánske a jeho prímestské časti. A viacerí z nich sa presadili nielen na slovenskej, ale aj medzinárodnej scéne. Po tretí raz v sedemnásťročnej histórii ankety sa udeľovala cena aj v kategórii – kolektívy. V nej bolo nominovaných desať družstiev. Zdôrazňujeme, a nie je to klišé, že už samotná nominácia je pre navrhnutých športovcov a družstvá morálnym víťazstvom za ich vynaložené športové úsilie a reprezentáciu mesta v predchádzajúcom roku! Každá anketa však musí mať svojich pomyselných medailistov. Tí sa nakoniec tešili nielen z jedinečnej sklenenej trofeje, ktorú si prevzali z rúk olympijského medailistu Radoslava Žideka a jednej z dvojice konateliek Vydavateľstva Tempo Martiny Petrášovej, ale rovnako aj z finančnej odmeny venovanej primátorom mesta Jozefom Božikom. Práve prvý muž mestskej radnice v Partizánskom je iniciátorom Večera športovcov: „Chcel som, aby sa raz v roku v Mestskej športovej hale dostalo verejného uznania všetkým tým, ktorí sa angažujú v športe a my im držíme palce. Nielen prostredníctvom čitateľskej ankety Vydavateľstva Tempo, ale chcel som, aby ľudia spoznali aj tých, ktorí sa pohybujú v zákulisí. Preto kluby pôsobiace na území mesta nominujú na ocenenie svojich reprezentantov. Sú to ľudia, ktorí sa na úkor svojho voľného času venujú športu. Som presvedčený o tom, že každý jeden funkcionár a každý jeden športovec dáva do toho maximum a ja som hrdý na to, čo Partizánčania v športe dokázali.“ Kuriozitou 17.  ročníka čitateľskej ankety Športovec Partizánskeho bolo, že medzi športovým výkvetom Partizánskeho za rok 2017 sa objavila súrodenecká dvojica – v najmladšej kategórii do 15 rokov hádzanárka HK Slávia ZDA Partizánske Viktória Horňanová a v najstaršej kategórii nad 19 rokov basketbalista BK Iskra Partizánske Pavol Horňan. Zo zalepených obálok postupne vytiahol a prečítal mená deviatich čitateľmi vyvolených športovcov v jednotlivých kategóriách, i najlepšieho kolektívu športový redaktor týždenníka Tempo Marián Petrík.

Kategória do 15 rokov Víťazkou najmladšej kategórie DO 15 ROKOV

sa stala ešte len osemročná talentovaná zápasníčka ZK Olymp Partizánske Sofia Kotríková, ktorej čitatelia poslali 703 hlasov. „Zápasenie mám veľmi rada, začala som sa mu venovať, keď som mala šesť rokov. Na turnajoch zápasím aj s chlapcami a väčšinou zvíťazím,“ povedala historicky najmladšia víťazka ankety Sofia Kotríková, ktorá žala úspechy aj na medzinárodnej scéne. Na turnaji v Nemecku obsadila v kategórii dievčat v hmotnosti do 23 kg striebornú priečku a na rovnako kvalitne obsadenom turnaji v Rakúsku skončila tretia. Víťazstvami skončili jej účinkovania v kategórii prípravky na medzinárodných turnajoch v Bánovciach nad Bebravou, v Nitre a v Košiciach. Prvenstvo si vybojovala aj na Memoriáli Ladislava Mlyneka v Trenčíne a taktiež aj na domácom podujatí AZUL CUP, kým na turnaji v Považskej Bystrici obsadila bronzový stupienok. V kvalitne obsadenej Žiackej lige skupiny Západ sa pravidelne umiestňovala v konkurencii chlapcov na medailových priečkach. Víťazka najmladšej kategórie posledných troch rokov Andrea Švecová z Gymnázia Partizánske skončila so 434 hlasmi tentoraz druhá, čo je pre talentovanú atlétku priam neobvyklá pozícia. Na súťažiach totiž zbiera jeden slovenský titul za druhým. Aj v uplynulej atletickej sezóne, v ktorej prešla do kategórie starších žiačok, na slovenských súťažiach doslova valcovala svoje súperky. Získala jedenásť slovenských titulov v kategórii starších žiačok a dva slovenské tituly medzi dorastenkami. S časom 39,96 s vytvorila slovenský rekord v behu na 300 m a bola členkou štafety dorasteniek na 4 x 200 m, ktorá sa postarala o národný rekord aj medzi juniorkami. Je aj majsterkou Slovenska základných škôl v behoch na 60 m a 300 m. V behu na 400 m s časom 56,96 s splnila limit IAAF na majstrovstvá sveta U18 do Kene, kde však pre nízky vek nemohla štartovať. Na majstrovstvách Českej republiky družstiev skončila druhá na 150 m i 300 m. Slovensko úspešne reprezentovala na medzištátnych mítingoch vo Viedni, vo Varaždine a v Miškolci, kde ani v jednom prípade nechýbala na medailových stupňoch. Bronzový stupienok so ziskom 242 hlasov obsadila chodkyňa Paulína Avenová zo ZŠ Veľká okružná Partizánske, ktorá bola po prvý raz nominovaná. Do súťažného kolotoča na chodeckých tratiach sa vrútila ako kométa a odborníkov zaujala svojím perfektným štýlom. Prvú medailu z majstrovstiev Slovenska získala v roku 2017 na halovom šampionáte mladších žiačok v chôdzi na 1000 m, kde jej patrilo striebro. Na letných majstrovstvách Slovenska už nenašla premožiteľku a získala titul na 2000 m mladších žiačok a zlato jej patrilo aj na 3000 m v kategórii starších žiačok. Vybojovala si aj reprezentačný dres, v ktorom na medzinárodnom mítingu v Chorvátsku skončila medzi staršími súperkami piata. Vďaka dosiahnutým výsledkom sa vo svojej kategórii zaradila na čelo slovenských tabuliek.

Dokončenie článku nájdete v novinách TEMPO č. 11/2018 - TU!