16.07.2018 Meniny má Drahomír

V politike majú zelenú päťdesiatnici

Kto zastupuje občanov v samosprávnych orgánoch? Z aktuálnej štatistiky za okres Partizánske vychádza, že je to muž vo veku okolo 50 rokov, a oficiálne sa hlási k strane SMER – SD. Dospeli sme k tomu súhrnom výsledkov ostatných komunálnych volieb. 

V 22 OBCIACH OKRESU PARTIZÁNSKE bolo v roku 2002 v komunálnych voľbách na starostu obce úspešných 7 nezávislých kandidátov a len dve ženy - Iveta Randziaková (Klátova Nová Ves) a Slavka Súlovská (Pažiť). O štyri roky neskôr, v roku 2006 sa do kresla starostiek posadili už štyri ženy. K menovaným pribudli Lýdia Petríková (Kolačno) a Daniela Hanová (Livinské Opatovce). Po nasledujúcich komunálnych voľbách v roku 2010 mal okres Partizánske už päť starostiek, a to v Klátovej Novej Vsi naďalej Ivetu Randziakovú, v Kolačne Lýdiu Petríkovú a v Livinských Opatovciach Danielu Hanovú. V Chynoranoch si zvolili po prvý raz Máriu Lachkovičovú a v Turčiankach Evu Dragulovú. Trend stúpajúcej odvahy žien vstúpiť do komunálnej politiky a rovnako tak ich dôvery u občanov – voličov, potvrdili aj ostatné voľby. Nežnejšia a krajšia polovička populácie má svoje zastúpenie už na ôsmich postoch starostiek v okrese Partizánske. K menovanej pätici pribudli Jana Petrejeová – starostka Liviny, Tatiana Sasková, ktorá sa stala starostkou Veľkého Klíža a Veľkouherčania si zvolili Alenu Chalupovú. 

Keď sme všetko spriemerovali, tak z údajov ostatných komunálnych volieb za 22 obcí vychádza, že prototypom starostu je muž vo veku 50 rokov, kandidujúci za stranu SMER – SD, či koalíciu, ktorej bol Smer súčasťou. Takíto starostovia zastávajú 13 kresiel, zostávajúci deviati kandidovali ako nezávislí. Pred štyrmi rokmi boli vo voľbách úspešní siedmi nezávislí kandidáti a za súčasnú vládnu stranu SMER – SD jedenásti. 

Dokončenie nájdete v novinách TEMPO č. 46/2014 - TU!

Späť