Kolesá sa krútia dodnes

472

Jedným z najväčších podujatí, ktoré sa sústreďuje v Partizánskom, je každoročne Deň Radovana Kaufmana. Vznikol ako nasledovník akcie Na kolesách proti rakovine, ktorá má na celom Slovensku dlhú tradíciu.

Hlavná myšlienka podujatia aj naďalej spočíva v integrácii a spolupráci medzi zdravými a znevýhodnenými ľuďmi. „Som rád, že tá úžasná myšlienka spájania sa, ktorá bola na začiatku podujatia Na kolesách proti rakovine, ktoré vytvoril práve Radko, ešte stále pretrváva. Týmto podujatím dávame najavo, že sa chceme postaviť proti problémom, ktoré nás v živote čakajú a ktoré sú často veľmi ťažké. Chceme, aby ľudia vedeli, že sme tu pre nich a chceme pomáhať všetkým, aj tým, ktorí mali viac šťastia v živote, aj tým, ktorí ho mali menej,“ podotkol primátor mesta Partizánske Jozef Božik. „Kolesá predstavujú niečo, čo sa neustále pohybuje. Napríklad taký bicykel. Aby nespadol, musí sa stále pohybovať. A v tom je obrovská symbolika. Aby sa uľahčil život ľuďom trpiacim na rakovinu, musí sa niečo pohnúť.“ To sú slová Radka Kaufmana, ktorý podujatie založil len chvíľu predtým, ako zákernému ochoreniu podľahol. A kolesá sa na jeho počesť krútia až dodnes. „Jedno z hlavných hesiel, ktoré Radko používal pre svoj život, bolo – dosiahneš všetko, ak chceš, a práve to je myšlienka, ktorú chceme dostať do duší mladej generácie, aby dokázala prekonávať prekážky, ktoré nám život prináša,“ vyjadril sa predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý bol blízkym priateľom paralympionika a každoročne sa Dňa Radovana Kaufmana zúčastňuje.

Súčasťou podujatia bolo tradične aj oceňovanie Talentovanej mládeže. Nadaných žiakov nominovali základné i stredné školy a tiež jednotlivé športové kluby pôsobiace na území mesta. Ocenenie si odniesli Liana Kopčanová a Hana Hazuchová zo ZŠ Rudolfa Jašíka, Jakub Žiak zo ZŠ Radovana Kaufmana, žiačky ZŠ s MŠ na Veľkej okružnej Paulína Avenová a Lucia Štiaková, futbalisti z rovnakej školy Lukáš Kušnier, Adam Meliš, Róbert Vavro, Kristián Pavol Stručka, Samuel Bočkay, Martin Kotes a Jakub Šoóš, zo ZŠ na ul. Športovcov vo Veľkých Bieliciach to bol Matej Šimčík, ocenené boli aj Radka Vanková a Sofia Žilková zo ZŠ na Malinovského ulici, Ján Klucha zo Základnej umeleckej školy v Partizánskom, študent a študentky gymnázia Šimon Drábik, Natália Mattová, Ema Madziová, Lucia Pizúrová a Romana Bohušová a taktiež Natália Bebiaková, Veronika Michalíková, Tamara Dobošová a Tomáš Heldi zo SOŠ Jána Antonína Baťu. Tých najšikovnejších a najúspešnejších vybrali aj športové kluby pôsobiace na území mesta. ŠK Harvard nominoval Lenku Červenú, Nikol Drábekovú a Sophiu Dobišovú, Atletický oddiel vybral zo svojich radov Sáru Šebestovú, Filipa Veselého a Filipa Drábika, zo Zápasníckeho klubu boli ocenení Ivana Števiková, Vanesa Zvalová, Adam Ancharaz a Samuel Mikuláš a ocenenie si odniesol aj tím žiakov z Gymnázia Partizánske, ktorý si len pred pár dňami priniesol z Košíc titul Majstra Slovenska vo Floorball SK lige.

V popoludňajších hodinách bola vyhodnotená aj súťaž o Zlatý odznak Radovana Kaufmana, do ktorej sa zapojili zdravé, ale aj hendikepované deti z celého Slovenska. Hosťom Dňa Radovana Kaufmana bol už po druhý raz spevák Robo Opatovský. Jeho účasť je výnimočná aj z dôvodu, že je autorom symbolickej hymny tohto podujatia – Nepadám. Medzi prítomných zavítala aj mladá speváčka Sima, ktorá je princeznou slovenskej hiphopovej scény. Takmer okamžite rozprúdila poriadnu zábavu a nadšene sa k nej pridali aj zástupy fanúšikov v hľadisku. Využiť možnosť odfotiť sa so svojou obľúbenou interpretkou neváhalo mnoho jej fanúšikov. Z podujatia si však odnášali viac, než len autogramy. Každý z prítomných totiž pomohol poukázať na dôležitosť spolupatričnosti a solidarity zdravých s tými inak obdarenými.

Veronika Sobolčíková
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Novinárčine sa chcela venovať už od základnej školy a vždy ju to ťahalo k písaniu. V Tempe pracuje od januára 2017. Najradšej má témy, v ktorých je nejaký háčik, ale ako si práca v malej redakcii vyžaduje, s výnimkou športu sa snaží byť doma vo všetkom.