AKTUÁLNE: V nemocnici v Partizánskom sa začalo s očkovaním, vakcínu dostanú stovky zdravotníkov!

5814
očkovanie nemocnica partizanske

Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sa v týchto dňoch zapojilo do národného očkovacieho plánu v boji proti ochoreniu COVID-19. Dočkali sa aj nemocnice v Partizánskom či v Topoľčanoch.

Nemocnice museli pripraviť vakcinačné ambulancie a vakcinačné tímy, ktorých hlavnou úlohou je v priebehu pár dní maximálne využiť dodané vakcíny a zaočkovať prihlásených zamestnancov. V štrnástich nemocniciach siete to spolu predstavuje v prvej etape vyše 2 800 ľudí.

Očkujú v Partizánskom i Topoľčanoch

Ako nás informoval hovorca siete polikliník a nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, v prvej vlne očkovania sa v topoľčianskej nemocnici zaočkuje 200 osôb. V partizánskej ich bude oveľa viac. “V Nemocnici Svet zdravia v Partizánskom by malo ísť o 360 zdravotníkov, konkretizoval hovorca. Ako upresnil riaditeľ nemocnice Gabriel Krbúšik,  očkovanie prebehne vo štvrtok 7. a v piatok 8. januára. Zúčastnia sa ho aj pracovníci dialýzy, zamestnanci dopravnej služby či lekári z mesta. „Zavedenie vakcíny do bežného používania predstavuje prelomový míľnik v boji s ochorením COVID-19. Vďaka nej môžeme zásadne posunúť úroveň bezpečnosti pre našich zdravotníkov a pacientov. Navyše prichádza práve v období, kedy kritická akcieschopnosť nemocníc nie je podmienená počtom voľných lôžok, ale zdravým personálom. Som rád, že rovnako to vnímajú aj kolegovia z prvej línie. Dôkazom je ich vysoký záujem o očkovanie. Napriek dobrovoľnosti či už prekonanému ochoreniu ide dnes o nadpolovičnú väčšinu zamestnancov,“ zdôraznil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

V partizánskej nemocnici dochádzajú miesta

Z pohľadu COVID-19 je situácia v oboch nemocniciach naďalej vážna. Počet pacientov dlhodobo neklesá, za posledné dni začal stúpať a približuje sa k hranici kapacitných možností. V súčasnosti je v partizánskej nemocnici hospitalizovaných až 43 pacientov s ochorením COVID-19, pričom kapacita lôžok je 51. V topoľčianskej nemocnici je vyčlenených 58 lôžok a aktuálne je obsadených 33 z nich. Aj keď sú už zdravotníci vyčerpaní, ich aktuálny počet v karanténe, našťastie, nie je vysoký a situácia je v oboch nemocniciach stabilizovaná,” uviedol hovorca.

foto: ilustračné, FB Univerzitná nemocnica Bratislava