Aktuálne z nemocnice v Partizánskom: Očkovanie vakcínami Pfizer i AstraZeneca pokračuje, chorým podávajú aj ivermektín

2868
očkovanie nemocnica partizánske

Vakcinácia v partizánskej nemocnici stále pokračuje. Doteraz sa im podarilo zaočkovať tisíce ľudí.

Ako nás informovala Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, v Partizánskom doteraz aplikovali takmer 5 400 dávok vakcíny od Pfizer – BioNtech. V nemocnici vo februári začali aj s podávaním vakcín AstraZeneca, ktoré boli určené pre učiteľov do 55 rokov. Doteraz sa týmto typom zaočkovalo okolo 260 ľudí. Preočkovanie, podobne ako u značky Pfizer, bolo najskôr naplánované po 28 dňoch, minulý týždeň však rezort zdravotníctva informoval, že čakacia doba sa predĺži. „Pre nové poznatky odborníkov a vedcov na medzinárodnej úrovni sa termín druhého očkovania posúva na desať týždňov od prvej dávky vakcíny. Zvýši to jej účinnosť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Vyťaženosť partizánskej nemocnice je značná, na COVID lôžkach bolo vo štvrtok 12. marca hospitalizovaných 41 pacientov, z toho štyria potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Kapacita je 51 takýchto lôžok.  

Začali podávať ivermektín

Liek v partizánskej nemocnici podávajú pacientom na COVID oddelení, ale aj v intenzívnej starostlivosti, a to buď samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. „Doteraz existuje viac dávkovacích schém na jeho použitie. Ide o liek, ktorý má hlavne liečebný priestor v prednemocničnej fáze ochorenia. Takisto môžeme konštatovať, že jeho efekt je badateľný hlavne u ľahších foriem postihnutia “covidových pľúc“. Treba si uvedomiť, že ide o akúsi núdzovú liečbu s rizikom orgánového postihnutia. S preventívnym použitím skúsenosti nemáme,“ povedal riaditeľ nemocnice Gabriel Krbúšik.

Používajú aj iné lieky

Ako pokračoval, v nemocnici majú bohatú prax s podávaním lieku remdesivír na COVID oddelení po odsúhlasení krajským infektológom. „Treba ho podávať v skorej fáze ochorenia pred tvorbou protilátok IgG. Podmienkou je dobrý funkčný stav obličiek a pečene. Výsledky sú rozporuplné, ale istý vplyv na priaznivejší priebeh ochorenia sme zaznamenali,“ dodal riaditeľ, ktorý je zároveň aj primárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.

foto: FB Nemocnica Svet zdravia