Avenová prepísala historické tabuľky

424

Všetky štyri slovenské tímy skončili v medzištátnom chodeckom stretnutí v Poděbradoch v rámci 87. ročníka tradičného mítingu, ktorý mal štatút podujatia Európskej atletiky, na štvrtom mieste. 

Muži ani juniori neobhájili bronzové priečky z vlaňajška, ale obe družstvá boli výrazne oslabené. U seniorov absentovali Matej Tóth, Miroslav Úradník aj Dušan Majdán, v juniorskej zostave chýbal Ľubomír Kubiš. Napriek tomu sa slovenskí chodci nedali zahanbiť a z Česka si priviezli množstvo osobných rekordov a splnených limitov. Medzi dorastenkami sa skvelým časom, ktorý ocenil aj šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak, blysla Paulína Avenováz Partizánskeho. Štrnásťročná talentovaná chodkyňa s časom 25:51 min, ktorý jej na v Poděbradoch stačil na siedmu priečku, splnila B-limit na Európsky olympijský festival mládeže v Baku. Zverenkyňa trénera Petra Mečiara, ktorá reprezentuje ŠK ŠOG Nitra, ale ešte nedosahuje stanovený vekový limit a na podujatí v hlavnom meste Azerbajdžanu nemôže štartovať. „Už od prvého kilometra sa mi veľmi dobre kráčalo. Cítila som, že keď sa neopustím, môžem predviesť výborný výkon. S mojím časom som veľmi spokojná! Pravdupovediac, nedúfala som, že sa môžem dostať pod hranicu dvadsaťšesť minút a zlepšiť si tým svoj osobný rekord o 1,5 min. Mrzí ma, že aj keď som splnila B-limit na medzinárodný festival Eyof, kvôli nízkemu veku sa ho nemôžem zúčastniť. Napriek tomu verím, že tento výkon ma namotivoval do ďalšej práce a naďalej sa budem zlepšovať,“ povedala po podujatí Paulína Avenová, ktorá si zároveň zlepšila osobný rekord o jeden a pol minúty. Iba šesť dievčat vo veku do 15 rokov sa v slovenskej atletickej histórii vtesnalo v chôdzi na 5 km pod dvadsaťšesťminútovú hranicu. Tabuľku najlepších slovenských výkonov v tejto vekovej kategórii dievčat vedie Mária Raganová (Spartak Dubnica nad Váhom) s časom 24:42 min, Paulína Avenová sa zaradila na piate miesto. 

Avatar
Rady redakcie novín Tempo rozšíril v roku 1997 a odvtedy pôsobí ako športový redaktor týždenníka. Od roku 2018 je zároveň zástupcom šéfredaktora.