Bánovce bojujú s COVID-19: Pozitívny test má primátorka Rudolfa Novotná, obyvatelia tejto ulice sú v karanténe!

1327

Nový koronavírus sa začína čoraz viac šíriť nielen vo výrobe, ale aj v školách či štátnych inštitúciách. S druhou vlnou bojujú aj Bánovce nad Bebravou.

Zdá sa, že ochorenie sa v susednom meste začína šíriť vo veľkom, v stredu 21. októbra ho potvrdili aj primátorke Bánoviec nad Bebravou Rudolfe Novotnej. Informovala o tom sama prostredníctvom sociálnych sietí:Vážení spoluobčania, chcem oznámiť, že zažívam osobnú tvrdú skúsenosť s infekciou COVID-19. Dnes ráno mi z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne oznámili, že môj test je pozitívny. Priebeh nie je ľahký. Prosím vás o zodpovednosť voči ostatným ľuďom.“

Mesto sa, z pochopiteľných dôvodov, rozhodlo otestovať všetkých zamestnancov mestského úradu v ten istý deň, ako však informoval prednosta MsÚ Vladimír Vranka, hygienici ich karanténu zatiaľ nenariadili.

Vážení spoluobčania,chcem Vám oznámiť, že zažívam osobnú tvrdú skúsenosť s infekciou COVID-19. Dnes ráno mi z RÚVZ TN…

Uverejnil používateľ Rudka Novotná Utorok 20. októbra 2020

Na mestský úrad len po dohode

Bez prítomnosti  primátorky zasadol ešte v utorok 20. októbra Krízový štáb mesta, ktorý riešil aktuálnu situáciu a ktorý sa rozhodol uzatvoriť všetky vonkajšie, verejne prístupné detské ihriská a športoviská, kluby dôchodcov a zabezpečiť dohľad nad dodržiavaním karantény. „V platnosti zostáva aj odporúčanie Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou, aby občania navštevovali pracoviská radnice len po predchádzajúcej telefonickej alebo elektronickej dohode s príslušným zamestnancom,“ uvádza samospráva v tlačovej správe.

Obyvatelia jednej ulice v karanténe

Situácia sa skomplikovala aj na ulici K nemocnici, vedenie Bánoviec informovalo, že regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil karanténu obyvateľov tejto ulici. Hygienici sa snažia zorganizovať v čo najkratšom čase celoplošné testovanie komunity, v lokalite boli zatiaľ potvrdené len štyri prípady ochorenia COVID-19, ale k opatreniam bolo nutné pristúpiť najmä z dôvodu ťažkej dohľadateľnosti kontaktov nakazených.

Mesto je povinné zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení, izolácie v domácom prostredí osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 ako aj ľudí, ktorí boli s nimi v úzkom kontakte, konkrétne u obyvateľov bytových domov č. 782, 783, 784 a 785/39 za asistencie mestskej a štátnej polície, okrem toho aj zabezpečiť dezinfekciu verejných priestranstiev v bezprostrednej blízkosti vyššie uvedených bytových domov,“ píše sa na oficiálnom webe samosprávy.

Pozor na dopravné obmedzenia

Čiastočné dopravné obmedzenia sa dotknú ulice K nemocnici so zachovaním príjazdu k ostatným bytovým domom. Pravidelná dezinfekcia vchodov a priestranstiev bola nariadená krízovým štábom mesta už v utorok. Mesto ďalej pripravilo pre obyvateľov dotknutých bytových domov manuál so zásadami dodržiavania karantény a krokmi, ako postupovať v rôznych prípadoch, napríklad i pri zhoršení zdravotného stavu osôb.

S komunikáciou zvnútra budú nápomocní najmä členovia miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) a asistentka zdravia pre rómsku komunitu, ktorá pomáha pri kontaktovaní lekárov alebo potrebe zabezpečenia liekov. V spolupráci s miestnym územným spolkom Slovenského Červeného kríža budú zamestnanci mesta zabezpečovať nákup potravín a drogérie,“ uvádzajú Bánovce v tlačovej správe.

zdroj a foto: banovce.sk