BRODZANY: Dva manželské páry sa rozhodli oživiť komunitu v obci

1959

Veci vo svojím okolí menia k lepšiemu. Záleží im na tom, ako bude ich obec vyzerať, kam sa bude posúvať. Posádku občianskeho združenia (OZ) Dobré veci v obci tvoria dve rodiny – manželia Petra a Martin Kubíni a Katarína a Juraj Hanovi, ktorých domovom je obec Brodzany.

Ako prezradili, spojilo ich to, že majú malé deti a podobné záujmy. „Do Brodzian sa v posledných rokoch prisťahovalo mnoho mladých rodín. Žiaľ, chýbajú nám tu kultúrny dom, centrum obce s námestím, ale aj detské ihrisko a tým príležitosť stretnúť sa, a tak sme sa spoločne rozhodli s tým niečo urobiť,“ ozrejmila štatutárka OZ Dobré veci v obci Petra Kubíni.

Chcú ľudí spájať

Koncept združenia vznikal v priebehu zimy a na papier sa dostal na jar tohto roka. Jeho cieľom je v prvom rade organizovať podujatia – v ideálnom prípade také, ktoré by boli atraktívne pre občanov všetkých generácií. Svojou činnosťou chcú ľudí v obci spájať. „Želáme si, aby v Brodzanoch vládol čulý komunitný život, aby tu mali ľudia medzi sebou pekné vzťahy, pretože sme presvedčení, že práve to zvyšuje kvalitu života v obci,“ uviedla.

Spoločenský život, ale aj poriadok

K ich ďalším cieľom patrí aj zveľaďovanie verejného priestoru, preto svoju činnosť združenie odštartovalo v apríli tohto roka pri príležitosti Dňa Zeme akciou s názvom Jarné susedské upratovanie Brodzian. Tú organizovali v rámci medzinárodnej iniciatívy Upracme Slovensko. Podujatie sa uskutočnilo s podporou obecného úradu. V máji zveľadili priestor okolo autobusovej zastávky a smerovník k Múzeu A. S. Puškina.

Od začiatku je želaním OZ priviesť do brodzianskeho parku a kaštieľa viac spoločenského života. „Sme preto veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať výbornú spoluprácu so Slovenskou národnou knižnicou, ktorá park a kaštieľ spravuje, a je nášmu zámeru naklonená. Aj vďaka tomu sme mohli na konci júna v brodzianskom parku pri kaštieli usporiadať rodinný piknik,“ priblížila Petra Kubíni.

Čo chystajú?

Na najbližšie letné obdobie majú nachystaných niekoľko aktivít. V tomto mesiaci sa pustia do natierania lavičiek a súčasne príde na rad zútulnenie interiéru autobusovej zastávky s tým, že do činností zapoja aj miestnych obyvateľov. Rovnako aktívne plánujú pracovať s historickým odkazom A. S. Puškina a do zastávky tak umiestniť výber jeho básní. Vo fáze príprav je podujatie, ktoré sa uskutoční v auguste, a to vo večerných hodinách v areáli brodzianskeho parku.

Všetky aktivity zatiaľ organizujú svojpomocne s podporou kamarátov. „Od začiatku veríme, že naše občianske združenie bude mať efekt lavínovej gule a postupom času sa do jeho činnosti zapojí viac a viac ľudí,“ dodala Petra Kubíni.

Aktuálne sa zameriavajú na akcie s nízkym rozpočtom, ale v budúcnosti plánujú aj väčšie a organizačne náročnejšie podujatia. Tie sa však môžu uskutočniť len vďaka grantom, dotáciám či iným finančným darom. „Aj preto sme sa rozhodli založiť občianske združenie. Chceme fungovať ako nezávislá, samostatná entita a na rozprúdenie obce a tým aj celého regiónu zabezpečiť dodatočné zdroje financovania,“ dodala.

Foto: FB OZ Dobré veci v obci

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.