Buďte svedkami unikátneho divadla na oblohe: Kedy nás čaká čiastočné zatmenie Slnka?

503

Vo štvrtok 10. júna na poludnie nastane zatmenie Slnka, ktoré bude z územia Slovenska viditeľné ako čiastočné. Posledné zatmenie pozorovateľné z nášho územia sa uskutočnilo pred šiestimi rokmi.

Ako uviedol pre redakciu riaditeľ Hvezdárne v Partizánskom Vladimír Mešter, Mesiac sa ocitne v nove a zároveň na spojnici medzi Zemou a Slnkom. V niektorých častiach Zeme sa bude zatmenie javiť ako prstencové. Na Slovensku ho bude vidno ako čiastočné, pričom sa v tieni ocitnú asi 4 percentá slnečného kotúča.

Na ďalšie si počkáme 

Začiatok zatmenia budeme môcť sledovať od 12.03 h SELČ. Maximum nastane o 12.39 h SELČ a koniec úkazu bude o 13.35 h SELČ. Výraznejšie zatmenie Slnka však príde až 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 30 až 40 percent Slnka a pozorovať by sme ho mali 2 hodiny a 13 minút. Na úplné zatmenie Slnka viditeľné z nášho územia si však budeme musieť počkať až do 7. októbra v roku 2135.

Nezabudnite na ochranu očí

„Ako pri každom pozorovaní Slnka, teda i pri čiastočnom zatmení, potrebujete ochranu očí. Teda špeciálny slnečný filter alebo len zváračské sklo, prípadne môžete použiť metódu projekcie. Sledovanie úkazu voľným okom vám určite spôsobí poškodenie očí,“ upozorňuje Vladimír Mešter.

Hvezdáreň v Partizánskom záujemcom umožní pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka špeciálne upravenými ďalekohľadmi počas celého priebehu úkazu. Sprístupnená bude verejnosti v tento deň od 11.00 h.

Pripomíname, že už o dva dni bude možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka z územia Slovenska. Simulácia priebehu zatmenia Slnka na 10. júna 2021 v čase 12:02 LSEČ až 13:34 LSEČ pre Partizánske.

Posted by Hvezdáreň Partizánske on Tuesday, June 8, 2021

Foto: pixabay.com

Do redakčného tímu sa pridala vo februári 2014. Vyštudovala síce verejnú politiku, no doma sa najviac cíti v kultúrno-spoločenských či lifestylových témach. Je rada v kontakte s ľuďmi, preto ju baví prinášať rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami z „našich končín“.