Detské oddelenie v bánovskej nemocnici zatvoria: Pacientov si rozdelí Partizánske a Topoľčany

869

Náš región príde o jedno detské oddelenie. Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou ho plánuje zatvoriť už v najbližších dňoch.

Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou, ako súkromné zariadenie skupiny Agel, je podľa slov hovorkyne nútená zatvoriť tamojšie detské oddelenie. Na základe rozhodnutia vedenia by k definitívnemu ukončeniu činnosti oddelenia malo dôjsť k 1. decembru 2019. „Dôvodom tohto rozhodnutia je nedostatočná obsadenosť oddelenia pacientmi a akútny nedostatok kvalifikovaných lekárov, s ktorým nemocnica bojuje takmer tri roky. Za posledné obdobie odišli štyri lekárky na materskú, jediný atestovaný lekár odchádza do dôchodku. Táto situácia je, bohužiaľ, odrazom aktuálneho stavu v rámci celého Slovenska i strednej Európy s kritickým nedostatkom lekárov, špeciálne v oblasti pediatrie. Jediným možným riešením je okamžité systémové opatrenie na zvýšenie počtu kvalifikovaných lekárov. Bez neho sa tento problém bude do budúcnosti prehlbovať,“ uviedla Martina Pavlíková, hovorca bánovskej nemocnice.

Problém trvá roky

Aktuálna situácia je podľa nemocnice vyústením dlhodobého problematického stavu na detskom oddelení. Tento stav pretrváva posledné tri roky, a to aj napriek enormnému úsiliu a osobnej snahe vedenia nemocnice, ako aj lekárov situáciu riešiť. Ako uviedla Pavlíková, nemocnica doposiaľ nedostatok lekárov – pediatrov zabezpečovala prostredníctvom výpomoci lekárov z nemocníc v Partizánskom, Topoľčanoch, Trenčíne a Bojniciach. Podobná, veľmi zlá situácia s personálnym stavom lekárov je však aj v uvedených zdravotníckych zariadeniach, takže s touto pomocou už nie je možné počítať.

O kritickej situácii v Nemocnici Bánovce boli priebežne informovaní aj zástupcovia mesta, ako aj krajský odborník pre pediatriu. Po vzájomnej dohode preberú starostlivosť o detských pacientov nemocnice v Topoľčanoch a Partizánskom,” uviedla hovorkyňa nemocnice.

Mesto iniciovalo petíciu

Keďže ide o súkromnú nemocnicu, samospráva nedisponuje možnosťami, ako takéto situácie zmeniť alebo ovplyvniť. Vedenie mesta na čele s primátorkou Rudolfou Novotnou sa rozhodlo spustiť petíciu, ktorou chce kritický stav riešiť. V súčasnosti ju podpísalo takmer 1 400 ľudí z Bánoviec a okolitých obcí. „My podpísaní občania touto petíciou žiadame Ministerstvo zdravotníctva SR, aby iniciovalo zmenu príslušnej legislatívy tak, aby poskytovateľ ambulantnej pohotovostnej služby mohol poskytovať doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu aj v inom spádovom území,” uvádza sa na petičnom hárku. Tá by mala byť čoskoro poslaná na ministerstvo zdravotníctva.

foto: ilustračné, pixabay