Detskú ambulantnú pohotovosť v Partizánskom chcú zrušiť: Mesto i kraj sú proti

1500

Rezort zdravotníctva má v pláne od septembra najneskôr od začiatku budúceho roka zmeniť doterajší systém ambulantnej pohotovostnej služby (APS). Ministerstvo sa tak snaží riešiť situáciu najmä s vysokým vekom či celkovým nedostatkom zdravotníkov na Slovensku.

Ordinačné hodiny by mali skrátili o dve hodiny, lekári tak nebudú slúžiť od 16.00 h poobede do 22.00 h, ale iba do 20.00 h. Ako argumentovalo ministerstvo, dôvodom je najmä prepracovanosť zdravotníkov, nedostatok pediatrov a ich vysoký vek. Platí totiž, že keď lekár doslúži v ambulancii, má zo zákona povinnosť odslúžiť zmenu na APS. Ak je pediatrov v regióne málo, bežne sa deje, že službu musí mať aj viackrát za týždeň.

Pohotovosť zavrú

S čím ale rodičia i samosprávy nesúhlasia, je informácia, podľa ktorej by sa malo zrušiť až 14 pohotovostí. Patrí medzi ne aj ambulantná detská pohotovosť na Hrnčiríkovej ulici v Partizánskom.

Podľa slov primátora mesta a zároveň aj predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Božika, je tento krok zlý, pričom upozorňuje na to, že dané zmeny sa majú udiať v čase, keď sa avizuje aj rušenie gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických oddelení v nemocniciach v Kráľovskom Chlmci, Myjave, Partizánskom, Revúcej a Snine. „Rušenie ambulantných pohotovostí pre deti a daných oddelení považujem za krok späť. Navádza to atmosféru ako keby sme sa vracali do 50-tych rokov minulého storočia. Takýto návrh a rozhodnutie šéfa rezortu vyplýva z absencie poznania územia a neznalosti výkonu verejnej správy v prostredí miestnej a regionálnej územnej samosprávy. Týmto krokom jednoznačne znižuje kvalitu života ľudí v území,“ uviedol Jozef Božik.

Trenčiansky kraj bude mať problém

Ak sa plány rezortu stanú realitou, v Trenčianskom kraji zavrú detské pohotovosti nielen v Partizánskom, ale aj v Dubnici nad Váhom, Myjave a Novom Meste nad Váhom, pričom v Púchove a Bánovciach nad Bebravou detské pohotovosti nefungujú už dlhšie. Zachované by mali zostať len tri, a to v Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici.

Jedným z argumentov je dostupnosť urgentných príjmov v týchto mestách. „Zásadne nesúhlasíme so zámerom Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý sa týka rušenia detských pohotovostí v šiestich okresoch kraja, pretože opäť výrazne zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti a ohrozí aj fungovanie zvyšných troch detských pohotovostí,“ hovorí predseda TSK Jaroslav Baška.

Župan upozorňuje, že toto opatrenie spôsobí výrazný nárast počtu detských pacientov, na ktorý tri zostávajúce pohotovosti nie sú kapacitne vybavené. „Taktiež sa obávame, či bude mať na týchto pohotovostiach kto slúžiť, pretože lekári budú musieť do služieb cestovať desiatky kilometrov zo vzdialených okresov, kde detská pohotovosť zanikne,“ vysvetlil župan. Najväčší nápor pacientov pritom hrozí najmä v obdobiach zvýšenej chorobnosti a počas víkendov, vianočných a veľkonočných sviatkov, kedy je už teraz problém zabezpečiť lekárov do služieb.

Zdroj: TS ZMOS, TSK, foto:mm