Vedeli by ste pomôcť v tom najťažšom okamihu zranenému poskytnutím prvej pomoci? Túto otázku kládli vodičom v rámci preventívnej akcie policajti v Partizánskom spoločne so zdravotníkmi Slovenského Červeného kríža (SČK). Znalosti šoférov sú, žiaľ, v tejto oblasti dlhodobo nedostatočné.
„Každá odložená minúta resuscitácie znižuje možnosť prežitia o desať percent. To znamená, že ak nikto neposkytuje prvú pomoc počas prvých desiatich minút, tak človek má veľmi nízku šancu na prežitie,“ vysvetlil riaditeľ topoľčianskeho územného spolku SČK Andrej Barborka, ktorý pôsobí aj v našom okrese.
Ľudia sa pomôcť boja
Preto je nesmierne dôležité, aby ľudia vedeli poskytnúť prvú pomoc, a to zvlášť platí pri dopravných nehodách. Realita ale moc priaznivá nie je. „Ľudia sa stále boja poskytovať prvú pomoc, často nám hovoria, že by to nezvládli, že by skolabovali. Stáva sa nám, že niektorí nechcú poskytnúť prvú pomoc, napríklad preto, lebo si myslia, že by človeku ešte viac ublížili,“ skonštatoval Andrej Barborka.
Ako zachrániť život človeka?
Najpodstatnejšie je podľa neho konať rozvážne a uvedomiť si, čo je potrebné urobiť ako prvé. V prípade bezvedomia je nutné skontrolovať dýchanie. „Skloníme hlavu k ústam a počúvame, či osoba dýcha, ak nedýcha, je potrebné hneď volať záchrannú zdravotnú službu na číslo 155, operátor tiesňovej linky človeka navedie čo ďalej. Začíname stláčaním hrudníka v jeho strede do hĺbky aspoň päť centimetrov frekvenciou viac ako stokrát za minútu. Po stlačení vždy hrudník uvoľníme, ale iba do tej miery, aby sme nestratili kontakt s povrchom tela. Počet stlačení u dospelej osoby je vždy tridsať v pomere k dvom dychom,“ opísal základy prvej pomoci Andrej Barborka.
Častým problémom je podľa neho to, že ľudia v tomto bode odpadnutému nezaklonia hlavu, čím sa neuvoľnia dostatočne dýchacie cesty. „Všetky autolekárničky by mali obsahovať resuscitačné rúško, ktoré sa môže položiť pacientovi na otvorené ústa, chráni tak toho, kto prvú pomoc poskytuje,“ poradil.
Chýbali im vedomosti
Všetky tieto úkony si mohli vodiči, ktorých policajti zastavili, vyskúšať na vlastnej koži. Ako však ukázala policajná akcia, ani šoféri v Partizánskom dostatočné vedomosti o resuscitácii nemajú. „Najpodstatnejšie je, že máme snahu pomôcť, či už ide o odpadnutie, masívne krvácanie, popáleniny alebo dusenie sa. Preto je dôležité, aby bol Slovenský Červený kríž na takýchto miestach, alebo aby realizoval aj kurzy prvej pomoci pre žiadateľov o vodičský preukaz,“ dodal Andrej Barborka. Polícia takéto aktivity realizuje pravidelne každý rok, vo vzdelávaní vodičov bude pokračovať aj naďalej.
Pozrite si reportáž z dopravnej akcie:
foto: mm