Dva milióny pre hornú Nitru, uspelo aj Partizánske: Kam poputuje 340-tisíc eur?

463

Takmer dva milióny eur vyčlenil štát pre verejnoprospešné aktivity a projekty v rámci výjazdového rokovania vlády v Handlovej v stredu 15. mája. Určené sú pre región hornej Nitry, teda pre okresy Prievidza a Partizánske.

Pre mesto Partizánske bolo vyčlenených 340-tisíc eur, smerovať by mali na obnovu Červenej ulice či vykurovania Vodného hradu v Šimonovanoch. Zdroje do rozpočtu prídu aj rôznym športovým klubom v meste.

Vypočuli si požiadavky samospráv

Rokovaniu vlády predchádzalo stretnutie premiéra Roberta Fica s miestnymi primátormi a starostami, na ktorom sa zúčastnil aj primátor Partizánskeho a predseda ZMOS-u Jozef Božik. „Takmer dva milióny eur sú zdroje určené zväčša na infraštruktúru, cesty, opravy chodníkov, čo sa týka okresu Partizánske, peniaze pôjdu do každej jednej obce. Zároveň sme mali možnosť prezentovať naše najväčšie problémy, v Partizánskom ide najmä o obnovu okresného súdu, nedostatok všeobecných lekárov, pediatrov. Riešili sme aj zrýchlenie procesu, aby sa čo najskôr začali vypisovať a zverejňovať výzvy pre tento región, pretože v minulých rokoch ich bolo minimum. Rokovali sme aj o doprave, veľa otázok je hlavne na obchvat Prievidze, ale i Partizánskeho, rekonštrukcie ciest I. triedy či rýchlostné cesty R8, R6 a R2,“ skonštatoval primátor Jozef Božik.

Pomôžu eurofondy

Z hľadiska eurofondov aktuálne dochádza k veľkej mobilizácii zdrojov, ktoré umožňujú realizáciu viacerých projektov. Jedným z nich by mal byť aj priemyselný park v Handlovej. „Na transformáciu hornej Nitry je pripravených viac ako 225 miliónov eur, z ktorých 120 miliónov eur je už vo výzvach a ďalších 85 miliónov eur bude vo výzvach ešte v tomto roku. Tie vláda pripravovala spolu so samosprávami a ľuďmi z regiónu,“ povedal počas tlačového brífingu minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši.

Výzva na rekonštrukciu hvezdárne

Jednou z úloh pre jeho ministerstvo je zabezpečiť vyhlásenie výzvy na financovanie projektu Hviezdne vzdelávacie centrum v Partizánskom v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu.

V rámci opatrení, ktoré sa týkajú dopravnej infraštruktúry, vláda uložila ministerstvu dopravy úlohu zabezpečiť do konca júla 2026 projektovú prípravu rekonštrukcie úseku cesty I/9 prechádzajúceho intravilánom Handlovej, do 2028 zabezpečiť projektovú prípravu a realizáciu rekonštrukcie cesty I/9 v úsekoch Dérerov mlyn (hranice Banskobystrického samosprávneho kraja a Trenčianskeho samosprávneho kraja) po mesto Handlová a v úseku Nováky – Dolné Vestenice – Pravotice tak, aby spĺňali parametre cesty I. triedy.

Podporia vznik nových pracovných miest

V minulosti chýbala najmä komunikácia s predchádzajúcou vládou. Absentovali výzvy, ale predovšetkým podpora tvorby nových pracovných miest, pretože najviac ľudí odchádzalo práve z regiónu hornej Nitry,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

Fico v tejto súvislosti potvrdil vznik nových pracovných príležitostí v oboch okresoch. „Vláda schválila dva investičné stimuly pre dve firmy, vďaka čomu vznikne v regióne 370 pracovných miest. Jedna pôsobí v Pravenci, druhá v Bošanoch. Pripravené máme ďalšie tri projekty, ktoré sa priamo týkajú aj Hornonitrianskych baní, kde by malo vzniknúť ďalších okolo 700 miest, dohromady v regióne pribudne 1 200 pracovných príležitostí,“ povedal premiér.

Súkromná spoločnosť plánuje v Bošanoch vybudovať novú prevádzkareň priemyselnej výroby zameranú na výrobu hotových jedál z hydinového mäsa. Na investíciu vo výške takmer 48 miliónov eur dostane firma od štátu investičný stimul štyri milióny eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Symbolicky v regióne s dlhoročnou tradíciou ťažby uhlia vláda oznámila aj svoje rozhodnutie začať s výstavbou nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice.

Dotácie pre okres Partizánske:

(kj), zdroj TSK, foto:pm, TSK

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.