Dve zlaté medaily do Partizánskeho: Švecová s Nemcom sa stali juniorskými majstrami Slovenska

1145
Andrea Švecová Jakub Nemec juniorské halové majstrovstvá Bratislava

Na podujatia extrémne chudobná halová atletická sezóna na Slovensku vyvrcholila v posledný februárový víkend v bratislavskej hale Elán. Počas dvoch súťažných dní súperila o slovenské tituly juniorská elita.

Z hygienicko-bezpečnostných dôvodov museli organizátori aj na juniorskom halovom šampionáte obmedziť počet štartujúcich v jednotlivých disciplínach. Navyše, všetci účastníci podujatia museli pred vstupom do haly povinne absolvovať antigénový test na ochorenie Covid-19 alebo sa preukázať negatívnym výsledkom testu nie starším ako dvanásť hodín. Na 74 juniorov a 70 junioriek reprezentujúcich tridsaťtri oddielov čakalo v každej z kategórií po dvanásť disciplín.

Nemec opäť najrýchlejším šprintérom

Prognózu favorita na hladkej šesťdesiatke do bodky naplnil Jakub Nemec z Atletického oddielu Partizánske. Najskôr s prehľadom vyhral prvý rozbeh najkratšej šprintérskej disciplíny, a hoci mal ďaleko najhorší reakčný štart spomedzi všetkých účastníkov, dosiahol najlepší kvalifikačný čas 7,08 sekundy. Vo finále šprintér z Chynorian ešte zrýchlil a vo svojom najlepšom halovom výkone roka 6,97 sekundy obhájil titul slovenského šampióna, pričom za osobným rekordom zaostal len o dve stotiny.

Jakub Nemec juniorske majstrovstva
Jakub Nemec s trénerom Vladimírom Ištvánom

Vydal zo seba všetko

V behu na 200 m zverenec trénera Vladimíra Ištvána vyhral tretí rozbeh v druhom najlepšom čase 22,52 sekundy spomedzi celého štartového poľa. No keďže finále sa nebeží, obhájil striebornú medailu z vlaňajška. „S časmi som spokojný. Som rád, že po zraneniach a obmedzenej príprave som sa dostal na takú úroveň, na akej som. Na šesťdesiatke som chcel obhájiť zlato a trúfal som si na prvé miesto aj na dvestovke. Zo zisku striebra však nie som sklamaný, keďže s mojím trénerom sme sa v príprave sústredili hlavne na šesťdesiatku. Myslím si, že som vydal zo seba všetko, možno na dvestovke som mohol lepšie bežať v zákrutách a zlepšiť techniku v závere, ale ani to by mi asi neprinieslo zlatú medailu,“ skonštatoval Jakub Nemec, ktorý sa zaradil medzi najúspešnejších účastníkov halového šampionátu juniorov.

Jakub Nemec, juniorský majster SR v behu na 60 m s výkonom 6.97 !🥇

Posted by Atletický oddiel Partizánske on Sunday, February 28, 2021

Švecová ovládla beh na 400 m

Hneď v prvý súťažný deň si slovenský titul podľa očakávania pripísala na konto aj Andrea Švecová z Partizánskeho. Reprezentantka ŠK ŠOG Nitra suverénnym spôsobom vyhrala v čase 58,22 sekundy prvý rozbeh na hladkej štyristovke a tešila sa zo zlatej medaily: V behu na štyristo metrov bol pre mňa zisk zlatej medaily vedľajší, v prvom rade som si chcela zabehnúť osobný halový rekord. Súperky však už od štartu za mnou výrazne zaostávali a ja som sa v sólo behu nemala s kým potiahnuť.”

Andrea Svecova juniorske majstrovstva
Andrea Švecová (vľavo) a Viktória Forster

Na dvestovke bronzová

Na druhý deň sa zverenkyňa trénera Jozefa Šveca predstavila v behu na 200 m a v silnej konkurencii bola z toho znovu medaila. Študentka Gymnázia Partizánske s časom 25,74 sekundy brala bronzovú medailu. Priznám sa, že v oboch behoch som očakávala dosiahnutie výrazne lepších časov. V behu na dvesto metrov, ktorý bol nabitý kvalitnou konkurenciou, najmä dievčatami, ktoré tento rok zaznamenali výrazné zlepšenie a aj časy na šesťdesiatke, som rátala s veľmi tesným súbojom o striebornú a bronzovú priečku. Dokonca som do úvahy brala aj možnosť, že domov môžem odísť naprázdno. Moje očakávania sa naplnili a nakoniec som obsadila bronzovú priečku s rozdielom len troch stotín. O striebro som prišla len kvôli mojej klasicky zlej štartovej reakcii. V oboch disciplínach mi však chýbala výbušnosť, ktorú som so zatvorením posilňovní nemohla už od novembra poriadne natrénovať. V tejto oblasti mám obrovské rezervy,“ povedala Andrea Švecová, ktorá je v histórii najúspešnejšou medailistkou z halových slovenských šampionátov mládeže.

Foto: Ján Luky