Efekt fotovoltických panelov sleduje škola cez mobil

83

Základná škola na Malinovského ulici je od minulého roka nielen odberateľom, ale aj výrobcom elektrickej energie. Od spustenia prevádzky fotovoltických panelov, čo predstavuje približne päť mesiacov, sa ako najúspešnejší javí september.

Svoju úlohu plnia od 23. augusta minulého roka. „Zatiaľ ešte o spokojnosti hovoriť nemôžeme, pretože sme len v skúšobnej dobe a keďže sa po spustení blížilo jesenné a teraz je zimné obdobie, výroba elektrickej energie nie je taká vysoká,“ uviedla riaditeľka ZŠ na Malinovského ulici Alena Barancová. Prehľad vyrobenej energie sleduje v mobilnej aplikácii. K dispozícii sú záznamy o danom dni, týždni, mesiaci i roku. Množstvo vyrobenej energie ukazujú aj príslušné grafy. „Všetko závisí od toho, koľko svieti slnko. Keď bolo zamračené, prípadne pršalo alebo snežilo, výroba elektrickej energie bola veľmi nízka. Počas slnečných dní sa podstatne zvýšila,“ opisuje riaditeľka.

Chránia prírodu

Najviac elektrickej energie škola zatiaľ vyrobila v prvý mesiac školského roka, a to presne 1,12 megawatt hodín. „Od 23. augusta 2023 sme vyrobili 2,77 megawatt hodín. Veľkú časť práve v septembri, ktorý bol pekný a slnečný,“ poznamenala Alena Barancová v utorok 23. januára.

Základná škola na Šípku je známa tým, že kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia. Pravidelne organizujú rôzne vzdelávacie aktivity, ktoré žiakov učia, aká dôležitá je starostlivosť o okolie, v ktorom žijú. „V mobilnej aplikácii si tiež môžem pozrieť prínos pre životné prostredie, koľko sme usporili emisií CO. Zatiaľ to bolo 1 085,2 kilogramu. Pre lepšiu predstavivosť je to akoby sme do prírody vysadili 32 stromov,“ dodala riaditeľka.

Fotovoltika bola na strechu školy nainštalovaná vďaka úspechu v programe Slnečné strechy Nadácie Západoslovenskej energetiky. Využívať elektrickú energiu z fotovoltického zdroja bude aj Materská škola na Malej okružnej. V tomto roku prejde rozsiahlou rekonštrukciou, jednou z noviniek budú aj fotovoltické panely na streche školy. Samospráva na projekt získala dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 400-tisíc eur. Celkové náklady projektu predstavujú približne pol milióna eur. Spolufinancovanie je v réžii mesta.

Pozrite si reportáž z predstavovania systému:

Foto: slnecnestrechy.sk

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.