Faktúra z 2 500 eur na 10 600 eur: Ceny za energie valcujú školské rozpočty aj v Partizánskom

106

Zatváranie základných či materských škôl v dôsledku vysokých zálohových faktúr za energie v Partizánskom zatiaľ nehrozí. Potvrdil to primátor Jozef Božik, ako však dodal, bez finančnej injekcie od štátu to samosprávy na celom Slovensku už čoskoro nezvládnu.

Niektoré školy v Partizánskom na zálohové faktúry ešte čakajú, iné už vedia, čo ich v najbližších mesiacoch čaká. Jednou z nich aj Základná škola s materskou školou na Veľkej okružnej.

Tu sa zálohová faktúra za teplo v porovnaní s minulým rokom zdvihla o neuveriteľných 300 percent. Za január si musí škola pripraviť až 10 650 eur, pre porovnanie za v minulom roku bola januárová faktúra v sume 2 550 eur. Po spočítaní všetkých mesiacov školu bude stáť teplo v preddavkových platbách 63 500 eur.

V rozpočte nemajú financie

Navýšenie sa dotklo aj elektrickej energie, ako však budú vyzerať konečné zálohové faktúry bude závisieť od cien na spotovom trhu. „Čo s tým budeme robiť, netuším. Spoliehame sa na dve veci, jednak, že nespotrebujeme toľko energie a niečo nám z tých zálohových faktúr bude vrátené a tiež na to, že ministerstvo školstva učiní tak, ako prisľúbilo a toto zvýšenie nám vykompenzuje,“ uviedol riaditeľ školy Juraj Guniš. Takto vysoké ceny za energie im takpovediac zhltnú celoročný rozpočet, ktorý je určený na bežný chod školy.

Štát prisľúbil pomoc

Ministerstvo školstva konečne predstavilo schému dvojkrokovej kompenzácie vysokých cien energií, najskôr sa uskutoční zber údajov zo škôl o nedoplatkoch za rok 2022, v druhom kroku by mali školy rezortu odoslať údaje o zvýšení sadzieb od januára 2023. Materské školy v kompetencii samospráv však do tejto pomoci nezahrnuté neboli. Rezort tvrdí, že sa budú riešiť cez schému pomoci ministerstva hospodárstva. Vyhlásiť ju má najneskôr 10. februára. „Očakávame, že ceny za energie na spotovom trhu sa budú aspoň trochu zlepšovať, je tiež pravdou, že pokiaľ by sme v závere minulého roka nezdvihli poplatky za odpad a dane, situácia by mohla byť horšia,“ uviedol Jozef Božik.

Školy šetria

V školách sa snažia šetriť ako len vedia. „Pomohla nám zima, ktorá je slabá, trochu na vykurovaní vieme ušetriť. Na víkendy či prázdniny sa všetko vypína. V telocvični, kde sa svieti od 7.00 do 20.00 h večera, ideme nainštalovať úsporné LED svietidlá, podľa výpočtov elektrikára ušetríme až polovicu nákladov. Okrem toho sme sa zapojili do výzvy súkromnej spoločnosti, ktorá tiež zabezpečí vybraním školám fotovoltiku,“ dodal riaditeľ.

Foto: freepik.com