FOTO: Dobrovoľní hasiči z okresu Partizánske spojili sily, bojovali s vetrom i dažďom

588
dhz chynorany takticke cvičenie

V sobotu večer 16. marca bolo v Chynoranoch rušno. Do centra obce prišlo viacero jednotiek dobrovoľných hasičských zborov z okresu Partizánske, aby pomohli s evakuáciou desiatok detí z kultúrneho domu. Našťastie, išlo len o naplánované previerkovo-taktické cvičenie.

Okrem miestneho dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) sa zapojili jednotky DHZ Partizánske, Veľké Kršteňany a Klátova Nová Ves. Cvičenie sa uskutočnilo v kultúrnom dome Valentín Beniaka v Chynoranoch, ktorý je stavebne veľmi zložitý.

Museli zachrániť deti

„Námetom boli evakuácia osôb, prieskum a poskytovanie prvej predlekárskej pomoci. Oznamovateľ ohlásil, že do objektu vnikol presne nezistený, no väčší počet zrejme detí. Bolo počuť výbuchy pyrotechniky, krik a volanie o pomoc. Krajské operačné stredisko si preto vyžiadalo našu jednotku. Prieskumom sa zistilo, že objekt nie je ohrozený žiadnym požiarom, ani zadymením, pričom počet nezvestných sa nedal relevantne overiť,“ vysvetlil nachystaný scenár veliteľ zásahu Jozef Podmanický z DHZ Chynorany.

Vytvorené skupiny začali deti vyhľadávať a postupne evakuovať, pripravení boli aj figuranti so zraneniami, ale i v bezvedomí. Súčasťou bolo vytvorenie aj tzv. hniezda záchrany, do ktorého boli smerované na ošetrenie „zachránené“ deti. „Nastal nám aj jeden skutočný prípad, keď bolo chlapcovi potrebné odmerať hladinu cukru pomocou glukomeru, keďže je diabetik. Prvotne mu bola podaná sladkosť,“ opísal Jozef Podmanický.

Zranený hasič i požiar

Viac ako 20 dobrovoľných hasičov muselo byť pripravených aj na neočakávané udalosti. „Pri takýchto zásahoch je bežné, že sa objavia situácie, o ktorých vopred neviete. Práve teraz som dostal cez vysielačku oznam, že na jednom z balkónov vznikol požiar a tiež, že niekde v objekte leží zranený hasič, ktorého je treba vyniesť na nosidlách von,“ opísal momenty počas zásahu podpredseda DHZ v Partizánskom Roman Petrík.

Cvičenie bolo zámerne stanovené na večerné hodiny s cieľom sťažiť hasičom podmienky, do karát evakuácii nehralo ani veterné a upršané počasie. Taktiež ani veliteľ zásahu vopred nevedel počet osôb, ktoré treba nájsť.

Zvládli to na jednotku

Za týchto okolností, ktoré panovali, som hrdý na všetkých. Obrovské ďakujem patrí deťom z dvoch obcí, spolu ich bolo 37, rodičom a sprievodným osobám, ktoré boli na blízku, aby nevznikla panika, pretože deti boli ukryté v úplnej tme, napríklad aj v pivnici, zákulisných priestoroch, dokonca boli takpovediac zavalené a na prvý pohľad ich nebolo vidno. Zasahujúcim hasičom sa podarilo nájsť všetky nezvestné osoby. Jednotky makali naplno ako pri reálnom zásahu, a tak to má byť,“ pochválil zúčastnených veliteľ zásahu Jozef Podmanický.dhz cvičenie chynorany dhz cvičenie chynorany dhz cvičenie chynorany dhz cvičenie chynorany

Viac fotografií si môžete prezrieť na Facebooku DHZ Chynorany

Foto: Júlia Polakovičová

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.