FOTO: Dva úseky rekonštruovanej cesty na Skýcov hotové

1040

Aj napriek tomu, že práce na dobre známej ceste cez Veľké Uherce a Skýcov napredujú podľa plánov, vodiči si prejazd niekoľko mesiacov ešte neužijú. Najťažší úsek dokončia zrejme v máji.

Prvá etapa, ktorá sa začína na križovatke štátnej cesty I/64 a krajskej cesty II/511 a končí na konci Veľkých Uheriec, je už kompletne sfinalizovaná. Preberacie a odovzdávacie konanie na úsek s dĺžkou 3,4 kilometra v hodnote 1,7 milióna eur by malo prebehnúť v najbližších týždňoch.

Problémy s mostami

Väčšina prác bola hotová ešte v závere leta. „Obnovili sme asfaltový kryt na celom úseku tejto časti, ide zhruba o 23-tisíc metrov štvorcových nového asfaltu. Vyčistili a spevnili sme krajnice, obnovili vodorovné dopravné značenie,“ uviedol v úvode augusta zástupca zhotoviteľa Roman Vlachynský. Problémom sa ale stali dva mostné objekty, ktoré sa nachádzajú v obci, počas prác sa zistilo, že mosty majú iné parametre, ako uvádzala pôvodná projektová dokumentácia a bola nutná jej zmena.

Hotový je už aj v poradí štvrtý úsek s dĺžkou tri kilometre, ktorý sa končí na hranici s Nitrianskym samosprávnym krajom. „Všetky práce na tejto časti sú dokončené, doplnené je aj vodorovné a zvislé dopravné značenie. Celková hodnota investície štvrtého úseku bola 2,3 milióna eur, čaká nás ešte preberacie a odovzdávacie konanie,“ objasnil v polovici októbra predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška počas kontrolného dňa.

Ešte si počkáme

Tento úsek však zatiaľ nie je možné využiť, keďže posledná, teda v poradí tretia etapa Fatimová – Vrchhora je stále v procese rekonštrukcie. Podľa aktuálnych plánov by sa mala dokončiť zhruba v máji budúceho roka. Doba výstavby je síce stanovená na 300 dní, dodávateľ však predpokladá, že cez zimu sa práce zastavia, keďže vo veľmi nízkych teplotách nie je možné asfaltovať.

Úsek sa vyznačuje náročnými geologickými pomermi, preto bolo nevyhnutné položiť zhruba na tri kilometre z piatich železobetónovú dosku, ktorá svojou funkciou pripomína most. „Podarilo sa nám dokončiť už 2,1 kilometra týchto dosiek, predpokladáme, že do konca kalendárneho roka stihneme zvyšných 800 metrov. Okrem toho sme už začali s realizáciou klasických cestných konštrukcií, do polovice novembra by mali byť tri kilometre úseku sfinalizované, čo sa týka položenia asfaltu, namontujeme aj zvodidlá,“ povedal hlavný stavbyvedúci Peter Varga s tým, že na jar sa bude pokračovať na časti so železobetónovými doskami.

Úsek za 12 miliónov eur

Daná etapa je najnáročnejšia nielen z pohľadu lokality, ale aj v rámci financovania. „Z Integrovaného regionálneho operačného programu sme na tento 5-kilometrový úsek získali osem miliónov eur, pričom spoluúčasť kraja na projekte je päť percent, teda 400-tisíc eur. Okrem toho si župa zobrala úver vo výške štyri milióny eur, celkovo náklady dosiahnu sumu zhruba 12 miliónov s DPH,“ uviedol Jaroslav Baška.

V rámci projektu nejde o celkovú rekonštrukciu, bez modernizácie zostáva zatiaľ úsek od konca Veľkých Uheriec po Fatimovú. Podľa župana sa kraj bude zapájať do výziev, ktoré by im umožnili získať eurofondy na rekonštrukciu aj tejto časti.

Foto: TSK