FOTO: Nemocnica v Partizánskom má nové parkoviská i moderné sono či röntgen

1092

Nemocnica Svet zdravia v Partizánskom zlepšila kvalitu svojich služieb vďaka nedávnym investíciám, ktoré nesmerovali len do rekonštrukcií, ale aj vybavenia pre zdravotníkov.

Medzi prvými prišli na rad parkovisko pred hlavných vchodom a odstavná plocha medzi zadným vstupom do nemocnice a detským oddelením. „Skôr než sa mohlo začať s rekonštrukciou, bola nutná kontrola odpadového potrubia, hlavne na dažďovú vodu, kde sme zistili, že je nevyhnutná prerábka jedného zberača. Potom sa až mohol odstrániť starý asfalt a nahradiť novou vrstvou,“ vysvetlil nám riaditeľ Gabriel Krbúšik.

Nemocnica taktiež zrekonštruovala strechu nad garážami, vstupné dvere na OAIM oddelenie či okná na hematologickej a infektologickej ambulancii.

Získali nový sonograf i C-rameno

Súčasťou nového vybavenia nemocnice je röntgen s priamou digitalizáciou, čo znamená, že snímky sa po zröntgenovaní okamžite zobrazujú na monitore počítača. „Je to o rýchlosti a o kvalite obrazu, takže je lepšie vidieť to, čo sa u pacienta sníma, a to nám šetrí čas,“ objasnila výhodu nového prístroja Viera Galbová, röntgenová laborantka.

Röntgen s priamou digitalizáciou

Lekárom pri diagnostikovaní problémov u pacienta pomáha aj nový sonograf, ktorý dokáže vyšetriť celé ľudské telo. Využíva sa momentálne na rádiologickom oddelení a súčasne ho používa aj endokrinologická ambulancia. Nemocnica zakúpila aj nové pojazdné RTG zariadenie s C-ramenom. „My jeden prístroj už máme, nie je však taký výkonný ako tento. Pomáha nám pri operáciách zlomenín či iných zranení, ortopédi ho napríklad využívajú pri výmene bedrového kĺbu,“ povedal Marián Hamada z chirurgickej ambulancie.

Nový sonograf

Dezinfekcia je stále prioritou

Do jednotlivých ambulancií a oddelení pribudli aj germicídne žiariče, ktoré ničia choroboplodné zárodky v ovzduší aj na povrchu predmetov. „Zaobstarali sme rôzne typy, prvým je otvorený žiarič, k pôvodným 30 kusom sme zakúpili ďalších 20, takže ich máme momentálne viac ako 50. Sú určené na dezinfekciu prostredia bez prítomnosti ľudí. Okrem toho sme namontovali 20 tzv. pevných žiaričov, tie zase môžu pracovať nonstop bez ohľadu na osoby v miestnosti, keďže sú uzavreté,“ povedala námestníčka Oľga Kečkešová.

Germicídne žiariče

Zdravotnícke zariadenie okrem toho na oddelenia zaobstaralo aj 10 plazmových dezinfektorov, ktoré majú vďaka ozónu schopnosť dostať sa tam, kam sa germicídne žiariče nevedia. Nemocnica tiež zakúpila nové infúzne pumpy a injektomaty.

Foto: mm, ld