Základná škola v Bošanoch sa môže pochváliť šiestimi novými odbornými učebňami. Využívať ich budú na učenie jazykov, biológie či polytechniky.

Na modernizáciu vyučovacieho procesu získala obec finančné prostriedky vo výške takmer 200-tisíc eur z fondov Európskej únie prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu. Na maľovanie a konečné úpravy vynaložila obec desiatky tisíc eur aj zo svojich zdrojov. Cieľom projektu s nenávratným finančným príspevkom je zvyšovanie kompetencií žiakov základných škôl, zameraných najmä na informatiku, jazyky, prírodovedné a technické smery (polytechnika). Školu v druhej najväčšej obci Trenčianskeho kraja navštevuje viac ako 400 žiakov.

Vŕtačky či 3D tlačiareň

„Deti môžu využívať dve jazykové učebne, učebne s laboratóriami počas chémie, fyziky či biológie. Miestnosti nie sú zmodernizované len vzhľadom či nábytkom, podarilo sa nám zabezpečiť aj mnoho vyučovacích pomôcok od mikroskopov cez stavebnice či generátory. Taktiež sme vytvorili dielňu, teda technickú učebňu, ktorá nám na škole doteraz chýbala. Je komplet vybavená, žiaci v nej nájdu pracovné náradie, dokonca i vŕtačky,“ prezradila nám riaditeľka ZŠ Bošany Jana Kontúrová.

Podporia duálne vzdelávanie

Do užívania boli učebne odovzdané za prítomnosti predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku. „V rámci župy bolo úspešných 77 obcí a miest, pričom v prípade Bošian ide o najväčší projekt z pohľadu financií. Ten podporí polytechnické vzdelávanie na školách a zároveň aj systém duálneho vzdelávania, v ktorom je Trenčiansky samosprávny kraj dlhodobo lídrom. Som hrdý, že takúto pokrokovú modernú školu máme u nás v kraji,“ povedal Jaroslav Baška.

Investovali 700-tisíc

Bošany patria k obciam, ktoré investujú nemalé finančné prostriedky do vzdelávacích inštitúcií každý rok. „Obec okrem finančnej podpory pre našu základnú školu podporuje rovnako i materskú školu. Jej rekonštrukciu sme ukončili minulý rok, taktiež sme zrekonštruovali základnú umeleckú školu. Celkovo sme za posledných päť rokov vynaložili na financovanie školstva a s tým spojené rekonštrukcie a opravy viac ako 700 000 eur,“ ozrejmil starosta Bošian Branislav Pajda.

foto: TSK