FOTO: Štvorica bez dovolenia vypílila strom na sídlisku v Partizánskom. Mesto podalo trestné oznámenie

1293
strom titulka

Narobili si zbytočné problémy. Asi tak by sa dalo zhodnotiť počínanie postarších ľudí, ktorí sa rozhodli bez povolenia odstrániť strom rastúci na verejnom priestranstve v Partizánskom. 

V stredu 29. júla v podvečerných hodinách zmizol zo sídliska Luhy za reštauráciou Ulita šesť metrov vysoký strieborný smrek. Jeho nálezcovia si mysleli, že strom padol sám po búrke z predošlej noci, čo sa však nepotvrdilo. Podľa mesta išlo o nezákonný výrub, žiadne povolenie na jeho vypílenie nebolo totiž samosprávou vydané.

Štyri osoby zachytené na kamere

To, čo sa v tesnej blízkosti petangového ihriska v tento deň dialo, sa mestu podarilo zistiť až na základe kamerového záznamu z kamery mestskej polície umiestnenej neďaleko. „Ako je na ňom vidieť, strom vypiľujú štyri osoby, tri ženy a jeden muž. Smrek spílili ručnou pílou, strom nenechali na mieste, ale preniesli ho zhruba o 15 metrov ďalej, kde ho položili do trávy,“ povedal nám Marián Omelka z Oddelenia životného prostredia a dopravy MsÚ v Partizánskom. Spoločenská škoda bola vyčíslená podľa odhadov na 860 eur, mesto sa preto rozhodlo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. 

Ani poškodenie nedáva právo

Smrek sa pôvodne nachádzal vedľa obrubníka petangového ihriska, po „návšteve“ zostal len zvyšok kmeňa s obvodom 68 cm. Ako nám vysvetlil Marián Omelka, aj na ňom je vidieť, že strom bol odstránený vypílením. „Smrek mohol byť po búrke z predošlého dňa naklonený či nalomený, ani to im však nedáva právo nelegálne ho vypíliť. Po silnom vetrisku alebo búrke chodíme po meste a kontrolujeme stav stromov, či nedošlo k ich poškodeniu alebo popadaniu konárov,“ podotkol Marián Omelka.

Čo robiť s nalomeným stromom?

Čo teda robiť, ak nájdete v meste prasknutý konár, alebo zlomený a nebezpečne naklonený strom? V prípade, že existuje obava, že by mohol padnúť, treba kontaktovať mestský úrad alebo technické služby mesta, prípadne mestskú políciu. Kompetentní jeho stav zhodnotia a pokiaľ sa uzná za vhodné, vykoná sa tzv. nevyhnutný výrub,“ vysvetlil postup Marián Omelka z MsÚ v Partizánskom. Ako dodal, poškodenej zelene by sme sa nemali ani dotýkať, takýto strom je totiž potrebné ako prvé nafotiť a zdokumentovať pred tým, než sa vydá pokyn na odstránenie.

vypíleny strom partizanske vypileny strom partizanske vypileny strom partizanske vypileny strom partizanske vypileny strom partizanske

foto: pm