FOTO: V Partizánskom spustili pilotný projekt. Žiakov testovali kloktacími PCR testami

1460
testovanie žiakov pcr testy partizánske

Základné školy v Partizánskom sa stali súčasťou pilotného projektu z dielne ministerstva školstva. Vďaka tomu sa mohli deti dať otestovať priamo v škole veľmi šetrným spôsobom.

Bezpečnejšie než klasické PCR testy

„Testovanie kloktacími testami pripravilo ministerstvo s cieľom umožniť bezpečný prístup žiakov základných škôl k prezenčnej výučbe. Je určený žiakom druhého stupňa v základných školách, v prípade záujmu je možné pretestovať takto aj deti z prvého stupňa predovšetkým 3. a 4. ročník. Výhodou testov je omnoho presnejšia a citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu v porovnaní s antigénovými testami. Zároveň odber vzorky prostredníctvom výplachu ústnej dutiny predstavuje najmenej invazívnu formu odobratia vzorky oproti výterom z nosohltana. Testovanie je, samozrejme, bezplatné,“ informoval rezort.

Nie je potrebný zdravotník

Ďalším plusom je, že pri odoberaní vzoriek nie je nutná prítomnosť zdravotníka, testovať preto môžu aj zamestnanci samotnej školy. V sade sa nachádza nádobka so soľným roztokom, ktorý si dieťa naleje do úst a preplachuje si s ním ústnu dutinu aspoň minútu. Následne pomocou slamky naplní roztokom z úst odberovú skúmavku, ktorá poputuje na rozbor. Absolvovanie takéhoto testu je dobrovoľné, rodič rozhodne, či sa dieťa zapojí alebo nie.

„V našej škole sa do pilotného testovania zapojilo 20 žiakov zo štvrtého a tretieho ročníka. Každá testovacia vzorka má svoj unikátny číselný kód, ten bolo potrebné zaregistrovať v špeciálnom systéme spolu s kontaktnými údajmi zákonných zástupcov. Sady na testovanie nám doniesla kuriérska firma, ktorá ich ešte v rovnaký deň prišla zase zobrať a odviezť do laboratória,“ vysvetlil postup riaditeľ ZŠ s MŠ na Veľkej okružnej Juraj Guniš.

testovanie žiakov pcr testami partizanske

testovanie žiakov pcr testy partizanske

Výsledok príde rodičom

Takýto spôsob testovania detí pozitívne vníma aj triedna učiteľka štvrtákov Katarína Miškelová: „Ide o dobrú formu, ako umožníme návrat do škôl aj deťom z druhého stupňa. Sama mám doma dcéru, ktorá je šiestačka a vidím následky dištančného vzdelávania, čo sa týka psychiky dieťaťa. Moji žiaci to zvládli skvelo, nemali z testovania strach, skôr nevšedný zážitok.“ Zákonní zástupcovia detí, a teda aj samotní žiaci, sa dozvedia výsledok z kloktacieho testu najneskôr do 72 hodín od termínu vyzdvihnutia vzoriek, a to buď prostredníctvom zaslanej SMS alebo e-mailu. Škola dostane sumárnu anonymizovanú informáciu o výsledkoch vo formáte celkového počtu negatívne alebo pozitívne testovaných.

testovanie žiakov pcr testy partizanske

Trénovali so slamkou

Súčasťou projektu boli aj tretiaci zo ZŠ vo Veľkých Bieliciach. „Pôvodne sa mali zapojiť žiaci štvrtého ročníka, ale keďže sú momentálne v karanténe, nebolo to možné zrealizovať. Z 21 žiakov v tretiackej triede sa dalo otestovať 15, všetko prebehlo bez problémov a to aj preto, že sme s deťmi spôsob odberu vzoriek vopred natrénovali pomocou obyčajných slamiek a pohárikov,“ prezradila nám riaditeľka ZŠ vo Veľkých Bieliciach Eva Gvotová.  Podľa rezortu sa testovacie kolá budú vykonávať v týždňových intervaloch (7 dní), no je potrebné na každé kolo znovu požiadať o takýto typ testovania prostredníctvom online formulára.

testovani žiakov pcr testy partizanske testovanie žiakov pcr testy partizánske

foto: mm, kj