FOTO: V regióne vybudovali 6 špičkových operačných sál za takmer osem miliónov eur

1019
nove operačné saly topoľčany nemocnica

Topoľčianska nemocnica vybudovala nové operačné sály. Ich úroveň je porovnateľná so súkromnými klinikami vo svete. Nemocnica je jednou z najstarších na Slovensku. Na nové operačné sály čakala už dlhé roky, tie staré mali viac ako 50 rokov.

Šesť nových operačných sál, prvotriedna technika, centrálna sterilizácia a moderná pred a pooperačná starostlivosť. Čakacie lehoty sa vďaka novému operačnému zázemiu skrátia o polovicu, čo je veľkým pozitívom vzhľadom na dlhotrvajúcu pandemickú situáciu a enormné množstvo odložených operácií. Prostredie bude bezpečnejšie a starostlivosť o pacienta by mala byť ešte kvalitnejšia.

Najmä vďaka eurofondom

Náklady nemocnica spolufinancovala z eurofondov. Celková investícia sa vyšplhala na takmer osem miliónov eur. Približne milión eur z toho investovala z vlastných zdrojov. „Nové operačné sály topoľčianskej nemocnice sú ďalším pozitívnym krokom k zlepšovaniu zdravotníctva na Slovensku. Svojimi priestormi, technickým aj medicínskym vybavením sa teraz oddelenie radí medzi špičkové pracoviská doma aj v zahraničí. S novým operačným zázemím sa nemocnica má stať nadregionálnym centrom akútnej medicíny pre širší región Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. V súčasnosti spádová oblasť pre chirurgické odbory presahuje už 100-tisíc obyvateľov a v budúcnosti bude ešte rásť,“ hovorí Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia.

nove operačne saly nemocnica topolcany nove operačné saly topoľčany nemocnica

Bezpečnosť pacienta a vyšší počet výkonov

V topoľčianskej nemocnici pre pretrvávajúcu pandemickú situáciu len na ortopedickom oddelení čaká na svoju operáciu približne 900 pacientov. Spustením nových operačných sál v plnej prevádzke sa čakacie lehoty môžu do jedného roka znížiť na menej ako polovicu. Operačné sály sú koncentrované do jedného centrálneho priestoru.

Nachádzajú sa tu dve veľké sály vhodné na traumatologické a ortopedické operácie a ďalšie štyri sály, z ktorých dve sú primárne určené na laparoskopické a artroskopické výkony. „V rámci oddelenia pribudol aj nový moderný priestor na prípravu a starostlivosť o pacientov pred a po operácii, odkiaľ sú už priamo premiestňovaní na operačnú sálu. Pacient je na tomto mieste monitorovaný prístrojmi aj sestrou, čo vo veľkej miere zvyšuje jeho bezpečnosť,“ povedal Viktor Dudáš, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Topoľčany.

nove operačné saly nemocnica topolčany

Nemocnica bude tiež v tejto časti využívať plávajúce lôžka, dve lôžka budú izolačné. V jednej operačnej sále môžu po sebe nasledovať operačné zákroky, ktoré si v súčasnosti vyžadujú dve rôzne sály s rôznou úrovňou čistoty. Vzduchotechnika navyše vytvorí bezpečnejšie prostredie bez možnosti kontaminácie sály vzduchom.

Priestor na vzdelávanie študentov

Z vybavenia operačných sál nechýbajú napríklad 4K video reťazce, laparoskopické veže či špičkový operačný ultrazvuk. „Na sálach je zavedený nemocničný informačný systém a na veľkom monitore sa pri operácii bude zobrazovať všetko potrebné, napríklad CT pacienta, MR, kosti, zlomeniny… V priestore sú zároveň web kamery, ktoré premietajú obraz na ďalší veľký monitor. Každý, kto je na sále, vidí do operačného poľa. Toto je neskutočný predpoklad pre výučbu či už študentov alebo lekárov,“ opisuje Emil Duleba, primár chirurgického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Topoľčany.

nove operačné saly nemocnica topolčany

nove operačné saly nemocnica topolčany
Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj riaditeľ Nemocnice Svet zdravia v Partizánskom Gabriel Krbúšik (druhý zľava)

Zdroj a foto: Nemocnica Svet zdravia