Gladiátor Adam Kompas z Partizánskeho sa stal slovenským šampiónom amatérskej MMA

1996
Adam Kompas Partizánske MAMMAL

Tretí ročník súťažnej sezóny slovenskej Amatérskej MMA ligy (MAMMAL) vyvrcholil finálovým kolom v Komárne. Predtým amatérski zápasníci absolvovali šesť kôl základnej časti, po ktorých sa vykryštalizovali finalisti jednotlivých vekových a váhových kategórií.

V základných kolách sa predstavilo 373 registrovaných zápasníkov zo štyridsiatich siedmich klubov zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Počas šiestich základných kôl tretej edície amatérskej MMA ligy zasiahlo do súbojov v oktagone aj štrnásť zápasníkov z klubu Gladiators Team Partizánske. Gladiátori obsadili po 6. kole konečnú ôsmu priečku so ziskom 49 bodov a úspešnosťou 26 percent. Klubovú súťaž základnej časti vyhral so 124 bodmi a úspešnosťou 74,1 percenta SAI club Martin.

Podhorský slovenským vicemajstrom

Finálové kolo MAMMAL 22, ktoré sa nieslo v skvelej atmosfére, ponúklo 16 zápasov na tri trojminútové kolá. Z nich väčšina dosiahla level vysokej kvality. V titulových dueloch o majstra Slovenska sa predstavili aj dvaja gladiátori z Partizánskeho. V kategórii U18 v hmotnosti do 61,2 kg bojoval o titul slovenského šampióna sedemnásťročný talent Andrej Podhorský. V súboji o titulový opasok podľahol výbornému grapplerovi Šimonovi Kleinovi zo SAI clubu Martin, ktorý mal bilanciu sedem víťazstiev a jednu prehru. V prvom kole bol lepší v stoji Podhorský, no v druhom kole Klein využil svoje skúsenosti a po načasovanom takedowne zvíťazil na zemi na technickú prevahu. Po predchádzajúcich dvoch tretích miestach sa tak Podhorský stal vicemajstrom Slovenska. Spomedzi gladiátorov z Partizánskeho získal dva tituly slovenského vicemajstra Adam Lehmden.

Kompas sa postaral o jediné KO finálového kola

Po prvý raz sa v titulovom zápase MAMMAL predstavil Adam Kompas. A premiéra sedemnásťročnému Partizánčanovi vyšla nad očakávanie. V druhej minúte druhého kola svojho súpera Denisa Forišeka z Tomas Bilishich Martial Arts Axademy Nové Zámky zložil impozantným knokautom na zem, mimochodom jediným KO finálového kola, a stal majstrom Slovenska v kategórii U18 v hmotnostnej do 70,3 kg. „Splnil som cieľ, ktorý som si stanovil pred viac ako rokom. Súpera nedelím na to, či je silný alebo slabý, jednoducho v každom zápase si idem svoju taktiku. Titul je pre mňa zároveň motiváciou do ďalšej práce. V nasledujúcej súťažnej sezóne ma čaká prechod do kategórie do dvadsaťjeden rokov a tam to bude oveľa ťažšie. Teraz sa chcem zdokonaliť v postoji a hlavne natrénovať zápas na zemi. Až potom sa vrátim do súťažného kolotoča MMA,“ povedal čerstvý slovenský šampión amatérskej MMA ligy Adam Kompas, ktorý je vôbec prvý gladiátorom z Partizánskeho s titulom tejto organizácie.

Finálové kolo ponúklo kvalitu

Prezidentom a zakladateľom Slovenskej Amatérskej MMA ligy je Marek Herda z Partizánskeho, ktorý po finálovom kole neskrýval spokojnosť: Finálové kolo nám ponúklo veľmi kvalitné zápasy, čo len dokazuje, že úroveň slovenského amatérskeho MMA prudko rastie. Už päť posledných kôl základnej časti ukázalo výrazný progres. Aj vo finálovom kole sa mohli slovenskí zápasníci konfrontovať s českými i maďarskými borcami, čo je pre ich výkonnostný rast len dobre.“

Adam Kompas MAMMAL
Na foto zľava – slovenský šampión Adam Kompas, tréner a šéf klubu gladiátorov Marek Herda a vicemajster Slovenska Andrej Podhorský

Jedných z hlavných zámerov amatérskej MMA ligy je vychovať bojovníkov pre profesionálny kolotoč MMA. Myslím si, že táto liga má svoje opodstatnenie. Na amatérskej scéne začínali všetci veľkí šampióni profesionálnej MMA. Účastníci amatérskej ligy majú priestor, aby postupne rástli a zdokonalovali sa prakticky už od žiackej kategórie,“ dodal Marek Herda, ktorý je zároveň šéfom i jedným z trénerov klubu Gladiators Team Partizánske. Promotér MAMMAL sa postaral aj o ďalší historický míľnik. Inicioval vznik slovenskej reprezentácie. Tá sa po prvý raz predstaví na majstrovstvách sveta do 18 rokov v Bulharsku. Nomináciu si vypýtal aj gladiátor Andrej Podhorský.

Foto: Stanislav Bajer, IG MAMMAL, IG Adam Kompas, IG Gladiators Team Gym