Gymnazisti z Partizánskeho uplietli viac ako 50 diek: Podarovali ich do pôrodnice i zariadenia pre seniorov

499
deky gymnazium partizanske

Ručne urobené prikrývky z mäkkej vlny, ktoré vznikli vďaka projektu Gymnázia v Partizánskom s názvom Upleťme si spolu krajší svet, už plnia svoj účel. 

Zástupcovia školy spoločne s riaditeľom Nemocnice Svet zdravia v Partizánskom Gabrielom Krbúšikom v utorok 14. decembra odovzdali viac ako 50 diek na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. „Bolo to veľmi príjemné stretnutie, pričom aj vedenie nemocnice bolo milo prekvapené, že študenti gymnázia sa vedia podeliť, urobiť pre niekoho niečo dobré. Spolu s nami prišli aj z Cirkevnej základnej školy s MŠ Jána Krstiteľa, kde sa do projektu zapojili žiaci od 7 rokov, ktorí dokopy uplietli trinásť prikrývok,“ priblížila zástupkyňa partizánskeho gymnázia Eva Vyskočilová.

deky gymnazium partizanske

Mamičkám a bábätkám

Väčšina diek bola podarovaná mamičkám pre ich bábätká a niektoré boli ponechané priamo na oddelení. Pod prikrývkami sa môžu zahriať nielen novorodenci, ale aj seniori či ľudia so zdravotným znevýhodnením.

Ďalšia časť  pletených výrobkov totižto poputovala do Centra Naša chalúpka. „V rámci šírenia myšlienky spolupatričnosti a vzájomnosti sme sa rozhodli obdarovať klientov zariadenia Centrum Naša chalúpka ručne upletenými dekami. Veríme, že budú pre nich prospešné a užitočné, či už vo forme terapie alebo ako súčasť ich útulného zariadenia. Sme vďační za možnosť pomáhať a veríme, že spolu s klientmi centra sme sa nevideli poslednýkrát,“ uviedla učiteľka Gymnázia v Partizánskom Zuzana Galiovská.

Potešili aj seniorov

Mäkučký darček do tretice poteší i seniorov v zariadení Domov, n.o., s ktorými si žiaci kvôli pandemickým opatreniam nemohli túto zručnosť osvojiť spoločne. „Študenti s vyučujúcimi sa už dávnejšie snažia tráviť spoločný čas v škole nielen získavaním poznatkov, ale aj prehlbovaním vzájomných vzťahov alebo snahou začleniť sa do širšej komunity v meste vnímaním potrieb iných ľudí. Možnosť byť súčasťou projektu Upleťme si spolu krajší svet je teda pre mnohých prirodzený spôsob ako túto snahu naplniť,“ skonštatovala Zuzana Galiovská.

pletenie deky gymnazium partizanske

foto: archív Gymnázia Partizánske

Do redakčného tímu sa pridala vo februári 2014. Vyštudovala síce verejnú politiku, no doma sa najviac cíti v kultúrno-spoločenských či lifestylových témach. Je rada v kontakte s ľuďmi, preto ju baví prinášať rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami z „našich končín“.