Gymnázium v Partizánskom prejde rozsiahlou rekonštrukciou

1485

Výmena okien, strešnej krytiny či inštalácia tepelného čerpadla. To všetko by mala priniesť rekonštrukcia budovy Gymnázia v Partizánskom.

Šesťdesiatpäť rokov stará budova školy sa zmodernizuje vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia, o ktorý požiadal Trenčiansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ gymnázia. V apríli minulého roka bola táto žiadosť schválená, pričom župe sa na projekt s názvom Zníženie energetickej náročnosti Gymnázia v Partizánskom podarilo získať viac ako 1 170 000 eur.

Rekonštrukcia za 850-tisíc

Ako vyplýva z oznámenia, ktoré je zverejnené vo vestníku verejného obstarávania, do verejnej súťaže sa prihlásili štyri záujemcovia, rekonštrukciu nakoniec zrealizuje stavebná firma z Trnavy za 835 338 eur bez DPH. Kraj pritom pôvodne počítal s nákladmi až vo výške viac ako 915-tisíc eur bez DPH. „Ide o rekonštrukciu vonkajšej časti budovy a telocvične, v rámci ktorej budú vymieňané pôvodné drevené okná za plastové, zateplená fasáda, zateplená strecha, bude zlikvidovaný bočný vchod do suterénu. V interiéri budú v učebniach a odborných učebniach namontované rekuperačné jednotky, v telocvični bude navyše namontované tepelné čerpadlo na ohrev vody a veľká rekuperačná jednotka na nútené vetranie priestorov telocvične,“ ozrejmil nám František Štetiar, riaditeľ Gymnázia v Partizánskom.

Ako ďalej vysvetlil, touto rekonštrukciou sa zlepší vizuálny stav budovy a značne sa zvýši zdravotný komfort v učebniach. Rekuperačné jednotky by mali filtrovaný vzduch vymieňať na základe podielu oxidu uhličitého, ktorý vzniká dýchaním. Vo väčšine učební a kabinetov by sa mali vymeniť výbojkové svietidlá a klasické žiarovky za LED osvetlenie. Kraj očakáva, že týmito úpravami a zateplením by mali značne klesnúť náklady na energie a zvýšiť tepelný komfort interiéru budovy. V súčasnosti školu navštevuje takmer 400 žiakov, počas svojej dlhej a úspešnej histórie neprešla budova školy žiadnymi výraznými úpravami.

Začiatok je na spadnutie

Momentálny stav je taký, že je vysúťažený dodávateľ, ktorý má 12 mesiacov na realizáciu stavby. Projekt bol pripravený pred 3 rokmi, za túto dobu sa mierne zmenili zariadenia na rekuperáciu a objavili sa nedostatky v niektorých položkách projektu,“ povedal nám riaditeľ gymnázia. Po vyriešení týchto problémov už rekonštrukcii nebude stáť nič v ceste, pričom predpokladaný začiatok prác je naplánovaný na november 2019. „Malo by sa začínať od zateplenia strechy budovy gymnázia a telocvične,“ dodal na záver riaidteľ školy.

foto: redakcia