Gymnázium v Partizánskom pripravuje pre študentov vonkajšiu učebňu i výťah

677
Norske fondy gymnázium Partizanske

Stredná škola ešte v minulom získala zhruba 50-tisíc eur z výzvy Ministerstva životného prostredia SR ako správcu programu SK-Klíma – Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy, financovaného z Nórskych grantov, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky s 5-percetnou spoluúčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) ako zriaďovateľa gymnázia.

Jedným z naplánovaných projektov bola exteriérová ekoučebňa. „Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť miesto, v ktorom by sa dalo vyučovať, nakoniec sme sa rozhodli pre priestor medzi gymnáziom a cirkevnou základnou školou, ktorý bol nevyužitý a dlhé roky tam stál nefunkčný skleník,“ vysvetlil nám učiteľ Gymnázia v Partizánskom Stanislav Hulla. S prácami sa začalo v máji, s ich ukončením sa ráta počas júna.gymnazium partizanske ekoučebna

Vytvoria „zelenú strechu“

Učebňa bude slúžiť na väčšie prepojenie žiakov strednej a základnej školy, blokovú výučbu predmetov, na rodičovskú akadémiu, a ako oddychová zóna pre učiteľov a študentov. „Do altánku sa zmestí okolo 30 ľudí, teda tam odučíme celú jednu triedu bez nutnosti deliť deti. Bude tam dataprojektor, premietacie plátno, stoly a stoličky,“ pokračoval učiteľ. V snahe prispievať k ochrane životného prostredia bude učebňa z prírodných materiálov a rovnej strechy, kde sa vysadí zeleň. Gymnáziu sa už vlani podarilo vytvoriť v rámci dotácie zimnú záhradu s desiatkami rastlín, ako aj malú fotovoltickú elektráreň na streche budovy.

Pribudne výťah pre imobilných

Dlhoročným cieľom školy bolo vybudovať výťah, ktorý by slúžil v prvom rade na prepravu imobilných študentov, plány sa konečne v lete tohto roka stanú skutočnosťou. Vlani TSK vyčlenilo vo svojom rozpočte finančné prostriedky a v apríli sa v rámci verejného obstarávania podarilo nájsť stavebnú spoločnosť, ktorá projekt zabezpečí.

Výťah bude bezpečnostný s presklenou šachtou. Pôjde na všetky poschodia, slúžiť bude pre hendikepovaných žiakov, napríklad po nejakom zranení, ktorí majú teraz veľký problém dostať sa na poschodia s odbornými učebňami,“ vysvetlil dôvod riaditeľ gymnázia František Štetiar.

Župa zainvestuje približne 60-tisíc eur, s prácami by sa malo začať počas leta a ukončiť by sa mali ešte pred nástupom detí do školy v septembri. Dobrou správou je, že veľa búracích prác nie je potrebných, výťah bude prechádzať cez montážny otvor stredom už existujúceho schodiska.

foto: Gymnázium PE

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.