Horná Nitra prišla o dvoch onkológov, v Partizánskom v marci vyšetrili až 800 pacientov

1865
onkologia partizanske

Situácia pre onkologických pacientov sa v regióne hornej Nitry pred niekoľkými týždňami výrazne skomplikovala. Od 1. februára totiž ukončila činnosť zo zdravotných dôvodov onkologická ambulancia doktorky Ivety Jančokovej v Prievidzi. Možnosti chorých sa ešte viac zúžili náhlym úmrtím druhej onkologickej lekárky Jany Benkovičovej.

V regióne od Žiaru nad Hronom, Handlovej, Prievidze, Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou tak aktuálne fungujú už len dve onkologické pracoviská – v nemocnici v Bojniciach a v nemocnici v Partizánskom.  V Prievidzi je síce zriadená ambulancia klinickej onkológie, ide však o pracovisko výhradne určené pre onkochirurgiu prsníkov a tráviaceho traktu, a aj to iba dva dni v týždni, liečbu ako chemoterapiu tu neposkytujú.

O 300 vyšetrení viac

V priebehu minulého roka sme v priemere ošetrili mesačne 521 pacientov, v marci 2021 sme uskutočnili 804 vyšetrení. Prebrali sme už viac ako 80 pacientov zo zrušených ambulancií na aktívnej onkologickej liečbe (chemoterapia, biologická liečba, imunoterapia, hormónoterapia). Väčšina z nich bola od začiatku roka, keď uvedená situácia v regióne začala, prakticky bez liečby,“ priblížila vážnosť situácie klinická onkologička z Nemocnice Svet zdravia v Partizánskom Alexandra Szabová.

alexandra szabova onkologia
Alexandra Szabová pôsobí v Nemocnici v Partizánskom ako onkologička

Rovnakému náporu čelí aj onkologická ambulancia v Nemocnici s poliklinikou v Bojniciach, aj tu mesačne pomôžu stovkám chorých. „Z pohľadu vyťaženosti hodnotíme situáciu nielen s onkológmi, ale aj s ďalšími lekármi v regióne hornej Nitry momentálne ako vážnu a riešenie tohto problému vôbec nezľahčujeme. Iba nemocnica sama však nemôže sanovať výpadok ambulantných lekárov, či už sú to všeobecní lekári, pediatri, diabetológovia, onkológovia. My sa snažíme pomôcť pacientom a nedostatok odborníkov v nemocnici riešime už tretí rok výchovou a vzdelávaním nových lekárov. Celý tento proces je nielen personálne, ale aj finančne náročný. Nám sa to javí, akoby vypadla celá jedna generácia odborných a všeobecných lekárov, ktorí by mali pôsobiť v regionálnych nemocniciach a na poliklinikách,“ objasnil Jozef Stopka, námestník riaditeľa pre ekonomicko-technický úsek NsP v Bojniciach.

Sú s kapacitami na hrane

V ambulancii momentálne pracuje len jeden lekár – Dušan Magdin, župná nemocnica síce zamestnáva aj druhú onkologičku, tá je však na materskej dovolenke. Či sú v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na hrane, námestník približovať nechcel, onkologička v partizánskej nemocnica bola konkrétnejšia. „Situácia sa nezlepšuje, dokonca neevidujeme žiadnych nových lekárov – absolventov, ktorí by znamenali odľahčenie nielen pre pacientov, ale i pre personál na našej onkologickej ambulancie. Blížime sa ku kapacitnej hranici našej ambulancie,“ skonštatovala Alexandra Szabová.

Župa vyzýva odborníkov

Podľa slov hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Lenky Kukučkovej si župa vážnosť situácie uvedomuje a hľadá riešenia. „Kraj je informovaný o aktuálnej situácii v regióne hornej Nitry v súvislosti s poskytovaním špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v odbore klinická onkológia a vyvíja maximálne úsilie, aby pomohol so zabezpečením poskytovania zdravotnej starostlivosti. Prosíme lekárov, ktorí majú danú špecializáciu a mali by záujem zriadiť a prevádzkovať ambulanciu v okrese Prievidza, aby kontaktovali Trenčiansky samosprávny kraj, Odbor zdravotníctva a sociálnej pomoci,“ povedala hovorkyňa.

Riešenie hľadajú aj krajskí poslanci

Problém nájsť v našom regióne onkológa chce vyriešiť aj primátor Partizánskeho a podpredseda TSK Jozef Božik, ktorý túto tému otvoril aj počas marcového zasadnutia krajského parlamentu, kde uviedol, že v regióne chýbajú nielen mladí onkológovia, ale i odborníci z ďalších špecializácií či pediatri a všeobecní lekári. „V každej odbornosti v regiónoch narážame buď na nedostatok lekárov alebo vysoký vek, ktorý o päť či desať rokov môže znamenať absolútny kolaps systému. Rezidenčný program je nedostatočný. Chýba motivácia pracovať v regiónoch,“ povedal Jozef Božik.

V rámci zastupiteľstva preto vznikla pracovná skupina, ktorej členom je i primátor. Cieľom je vytvoriť také podmienky, ktoré zatraktívnia prácu v kraji pre lekárov i medikov, či už zo Slovenska alebo zahraničia.  „Podporili ma aj podpredsedníčka TSK Eleonóra Porubcová, predseda Jaroslav Baška, poslanec Erich Dvonč a celý môj poslanecký klub nezávislých, a tak na májovom zastupiteľstve kraja budeme spoločne pri úprave rozpočtu žiadať zdroje na motiváciu lekárov i šikovných študentov medicíny zo Slovenska a Ukrajiny na príchod do okresov kraja. To je však len lokálna snaha pokúsiť sa v rámci možností riešiť regionálny problém TSK. Ale problém nie je krajský, je celoslovenský. Preto chcem docieliť, aby sme založili tematickú iniciatívu Zachráňme zdravotníctvo v regiónoch SR 2021, a aby sme prostredníctvom nej iniciovali zákonné úpravy v Národnej rade SR,“ dodal Jozef Božik.

foto: archív redakcie