Hudobný skladateľ Ikov Kopáčik svoj život zasvätil hudbe. Dlhé roky pôsobil ako pedagóg v Základnej umeleckej škole v Partizánskom. Vo štvrtok 3. októbra sa v Bratislave uskutočnil 28. ročník slávnostného odovzdávania Cien SOZA. Ikovovi Kopáčikovi bola udelená tá najvýznamnejšia, a to Veľká cena SOZA za celoživotné dielo.
Udeľuje sa žijúcemu autorovi, ktorý sa svojou tvorbou zaslúžil o rozvoj slovenskej hudobnej kultúry. Kamera Mestskej televízie skladateľa naposledy zachytila v roku 2013. Pri príležitosti jeho 70. narodenín sa v Dome kultúry v Partizánskom konal slávnostný koncert. „Hudba pre mňa znamená takmer všetko. Je to potešenie, práca, spôsob, ako získať veľa priateľov, jednoducho všetko,“ zneli jeho slová pred 11 rokmi. Sedemnásť rokov bol dirigentom v Mestskom dychovom orchestri v Partizánskom. V roku 1992 zriadil Súkromnú základnú umeleckú školu Akord v Hradišti, kde viedol aj detský dychový orchester. Pôsobil aj ako dirigent a pedagóg detského dychového orchestra v Partizánskom, je tiež iniciátorom Krajského festivalu dychovej hudby.
Dychová hudba v regióne aj vďaka nemu
V roku 1999 sa stal riaditeľom Súkromnej ZUŠ Akord Vratislav Skaličan, ktorý s Ikovom Kopáčikom zažil množstvo pekných chvíľ. Bol tiež iniciátorom a organizátorom koncertu k jeho 70. narodeninám. „Ešte stále spolupracujeme. Pomáha nám koľko môže. Vďaka nemu ešte dychovka v regióne koľko-toľko funguje. Keby nebolo jeho, možno by tu už nič nebolo. Naposledy prišiel do Hradišťa na festival dychoviek, keď sme oslavovali 35. výročie podujatia. Vlani sme s deťmi odohrali koncert na námestí v Partizánskom aj s Vojenskou hudbou Banská Bystrica. Tam nás prišiel pozrieť,“ spomína riaditeľ Súkromnej ZUŠ Akord. Ako tiež prezradil, v 90. rokoch spolu precestovali kus Európy. Navštívili napríklad Francúzsko, Belgicko, Rakúsko či Poľsko. „Hnal nás neskutočne dopredu, aj v škole, keď som sa stal jeho kolegom. Noty začal písať cez počítač, komponuje doteraz, pričom skladby nám posiela mailom. Jedna z posledných, ktorú nám skomponoval pre dychový orchester, sa volá Veselica,“ prezradil Vratislav Skaličan.
Ikov Kopáčik zostal Partizánskemu verný. V tomto roku oslávil 81. narodeniny. „Orchester je nádherný velikánsky hudobný nástroj, ktorý má okrem mechanických vecí aj svoju citovú stránku, inteligenciu. Keď človek túži po tom, aby s ním krásne narábal, až potom sa vytvára muzika. Hudba to sú čierne bodky, čiarky, papier. Na to, aby vznikla muzika, sú potrební ľudia – muzikanti a dirigent, ktorý to dá dohromady,“ uviedol po koncerte k jeho 70. narodeninám. V roku 2012 bolo významnému skladateľovi udelené verejné uznanie mesta Partizánske.
Foto: FB Základná umelecká škola Partizánske, MTP