Intenzívne kontroly polície v Partizánskom i okrese pokračujú: Čo je ich cieľom?

1407

Nešťastí na cestách pribúda. Len v Trenčianskom kraji sa od začiatku roka do konca júla udialo podľa policajných štatistík až 619 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 15 ľudí a 42 sa ťažko zranilo.

Stúpol aj počet kolízií, ktoré zavinili ľudia pod vplyvom alkoholu. Policajný zbor (PZ) preto v úvode augusta spustil dopravno-bezpečnostnú akciu. „Prioritne sa zameriavame na zisťovanie požitia alkoholu a iných návykových látok nielen u vodičov, ale aj cyklistov a kolobežkárov. Kontroluje sa tiež dodržiavanie pravidiel cestnej premávky,“ vysvetlil zástupca riaditeľa a zároveň vedúci okresného dopravného inšpektorátu (ODI) Okresného riaditeľstva PZ v Partizánskom Branislav Vožňák.

Takmer 150 ľudí pod vplyvom

V rámci dopravnej akcie polícia v Trenčianskom kraji počas prvých troch týždňov odhalila 142 vodičov pod vplyvom alkoholu. Z nich bolo 85 vodičov motorových vozidiel, 51 cyklistov a šiesti kolobežkári.  „Doteraz bolo v okrese Partizánske v rámci akcie zistených sedem prípadov, a to 3 vodiči a motorových vozidiel a štyria cyklisti,“ spresnil vedúci ODI OR PZ v Partizánskom v utorok 23. augusta.

Postihy, ktoré hrozia osobe, ktorá je prichytená pod vplyvom alkoholu, závisia od viacerých okolností, rozhodujúce je aj jeho množstvo v krvi. „Ak zistíme u vodiča prítomnosť alkoholu pod jedno promile, je mu zadržaný vodičský preukaz a vec sa dokumentuje v správnom konaní, za čo môže byť uložená sankcia od 150 do 800 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá až do troch rokov,“ konkretizoval riaditeľ ODI OR PZ v Partizánskom.

Môže skončiť za mrežami

V prípade, že vodič nafúka viac ako jedno promile, polícia ho zadrží. Ak sa dopustí trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, hrozí mu pobyt za mrežami.

Dopravná akcia bude pokračovať až do konca augusta. Počas pracovných dní budú hliadky na cestách od 5.00 do 8.00 h ráno a cez víkendy nielen v nočných, ale aj doobedňajších hodinách. „Apelujeme na vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali všetky pravidlá, správali sa disciplinovane a ohľaduplne,“ dodal Branislav Vožňák.

Pozrite si reportáž z dopravnej akcie polície:

Foto a video: MTP

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.