Investícia za takmer pol milióna eur: Nemocnica v Partizánskom má nový CT prístroj

444
ct prístroj, nemocnica partizánske

Nemocnica v Partizánskom, ktorá patrí do siete Penta Hospitals SK, spustila do prevádzky nové CT. To pôvodné slúžilo 14 rokov, v polovici novembra 2023 však prestalo fungovať. Z tohto dôvodu bolo potrebné prístroj vymeniť.

Sieť sa rozhodla zakúpiť nové CT, jeho hodnota dosiahla sumu takmer pol milióna eur. Nový prístroj spĺňa moderné požiadavky, možnosti diagnostikovania rôznych ochorení sa nielen skvalitnili, ale aj rozšírili.

Veľkou pomocou bude nový prístroj najmä pre neurológiu. „Klasické vyšetrenie mozgu máme teraz k dispozícii v oveľa vyššej kvalite a umožňuje okrem klasického zobrazenia mozgu aj vyšetrenie mozgových ciev, respektíve 3D rekonštrukciu lebky, ktorá pomáha chirurgom,“ uviedol lekár rádiologického oddelenia Milan Hergel.

Výhodou moderného prístroja je aj možnosť posúdenia vitality tkaniva po cievnych mozgových príhodách. „Ide o tzv. perfúzne CT vyšetrenie, ktoré vie rozlíšiť oblasti tkaniva v mozgu, ktoré sú nenavrátiteľne a navrátiteľne poškodené,“ dodal lekár.

Softvérové možnosti prístroja sú naozaj široké, pacienti sú na takéto vyšetrenie odosielaní napríklad z interného oddelenia či gastroenterologických ambulancií s cieľom odhaliť rôzne zápalové poškodenia orgánov, prípadne nádory.ct prístroj, nemocnica partizanske ct prístroj, nemocnica ct prístroj, nemocnica partizanske

Foto: mm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.