V piatok 25. októbra prišla do Partizánskeho vzácna návšteva – sociologička a bývalá premiérka Iveta Radičová. Jej kroky smerovali do Materskej školy (MŠ) na Malinovského ulici. Dôvodom jej návštevy bolo spustenie projektu Technické škôlky vo všetkých škôlkach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Projekt vznikol v Českej republike v roku 2014. Hlavnou myšlienkou je u detí vzbudiť záujem o techniku a prírodovedné poznanie, podporiť celkovú technickú a vedeckú gramotnosť, zlepšiť schopnosť porozumieť základným poznatkom vedy a techniky. Garantmi projektu na Slovensku sú Iveta Radičová a Peter Beck. „Desať rokov otvárame technické škôlky po celom Slovensku, ale Partizánske je prvým mestom, kde pristúpili k otvoreniu technických škôlok celoplošne vo všetkých MŠ. Ide nám o to, aby deti rozumeli, prečo niečo funguje. Prečo lietadlo letí, loď pláva, a nielen, aby tomu porozumeli, ale aby si to vedeli aj samé vyrobiť, naplánovať, naprojektovať. Deti napríklad navrhujú, ako si predstavujú, že by malo vyzerať mesto, čo by zmenili, alebo odstránili. Vo viacerých sa to tak uchytilo, že veľké časti návrhov detí sa v mestách aj realizujú,“ priblížila redakcii Iveta Radičová.
K dispozícii majú až 120 modulov
Bolo vidieť, že deti aktivity bavia a chcú sa naučiť čo najviac. Pri majstrovaní im asistovala aj samotná garantka projektu. Šikovnosť a zanietenie ukázali aj škôlkari z MŠ na Obuvníckej ulici, ktorí majú pre realizovanie technickej škôlky vyčlenenú samostatnú miestnosť. „Som presvedčená, že v každom jednom dieťati je skrytý malý Einstein, len ho treba nájsť. Vidíte, ako ich to baví, ako sú hrdé na to, že niečo vlastnoručne vedia vyrobiť, že rozumejú hmote, rozdielom medzi papierom, drevom, hlinou či keramikou a podobne. Inými slovami – nič viac a nič menej, 120 modulov, ktorými ich učíme rozumieť svetu,“ uviedla Iveta Radičová.
Do zoznamu technických MŠ na Slovensku tak po novom pribudlo šesť ďalších. „Chcem sa poďakovať každej riaditeľke a každej učiteľke, ktoré prejavili záujem, a to preto, lebo aj vďaka nim máme dnes technické škôlky v každej MŠ. Predškoláci aj mladšie deti sa budú učiť technickým zručnostiam, ktoré pevne verím potom využijú na ZŠ, kde už máme pripravený ďalší projekt – Technikiáda,“ uviedol primátor Jozef Božik. Pedagogičky vyškoľujú odborní zamestnanci Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM). Projekt sa postupne rozširuje aj do ďalších miest. „Záujem je enormný. Dnes máme iný problém. Odborní zamestnanci NIVAM-u nestačia vyškoľovať učiteľky v rámci Slovenska. Som hrdý na to, že Partizánske bolo prelomové mesto,“ dodal primátor Jozef Božik.
Cieľom projektu je hravou formou podporovať a rozvíjať technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti a verbálne schopnosti detí, a to primerane k ich veku.
Foto: kch