Javory na námestí v Partizánskom išli k zemi: Dôvodom bol ich nevyhovujúci stav

945
výrub javorov na námestí, zlý stav, náhradná výsadba

V stromoradí na Námestí SNP v Partizánskom mali svoje miesto aj javory. V úvode februára však boli odstránené. Namiesto nich sa vysadia nové dreviny.

Dôvodom výrubu troch javorov bol ich zlý zdravotný stav. „Tri štvrtiny korún boli suché. Predpokladáme, že hlavný koreň narazil na betónovú platňu, a tam sa zabrzdil. Nebola tam dobrá zem. Trpeli suchom a odumreli,“ ozrejmil Marián Omelka z oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Partizánskom, ktorý má na starosti údržbu zelene.

Plánujú náhradnú výsadbu

Namiesto nich budú vysadené nové stromy, a to buď na jar, alebo v jesennom období. „Pravdepodobne boli sčasti napadnuté aj hubovou chorobou. Mali približne 14 až 18 rokov,“ doplnil odborník na zeleň. O tom, aké stromy ich nahradia, sa musia poradiť s arboristami, zámerom je docieliť tieň. Do úvahy pripadajú listnaté klasické odrody tunajších druhov stromov. „Nechceme ísť do očkovaných, červenolistých drevín, aby nefarbili betón,“ uviedol.

platany, Námestie SNP, dobrý stav

Platany na námestí sú zatiaľ v dobrom stave. „Akurát, že sú tam husto zasadené. Tvrdili to viacerí arboristi. Stačilo tam podľa nich zasadiť dva kusy, pretože platany sú mohutné stromy s najväčšou koreňovou sústavou,“ priblížil Marián Omelka s tým, že sa zostrihnú len vrchy stromov. Čím častejšie sa podľa neho strihajú, tým sú mohutnejšie a vyháňajú veľké letorasty.

Foto: kch

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.