Kľúčovú úlohu v SNP zohrávali aj ženy: Spoznajte osudy hrdiniek z Baťovian a okolia

55
Výstava Povstalecké ženy, OZ Vedieme, MUA

So Slovenským národným povstaním (SNP) sa spájajú predovšetkým partizáni, vojaci a celkovo muži. Často sa zabúda na obyčajných ľudí, bez ktorých by sa povstanie na Slovensku neuskutočnilo.

Občianske združenie (OZ) Vedieme pripravilo výstavu s názvom Povstalecké ženy alebo krátko o účasti žien v SNP. Spoznajte odvážne príbehy hrdiniek, ktoré nám vybojovali budúcnosť. „Výstava približuje osudy a príbehy celkom obyčajných žien, ktoré sme mohli stretnúť v práci alebo pri bežnej prechádzke ulicami Baťovian. Boli výnimočné tým, že sa zapojili do SNP a do ilegálnej práce, ktorá mu predchádzala,“ opisuje Marek Schön z OZ Vedieme. Expozícia dokumentuje viac ako 20 povstaleckých žien.

výstava Povstalecké ženy, OZ Vedieme, mestská umelecká agentúra

Ako nám prezradil, výstave predchádzala celkom obyčajná náhoda. „Bol som v archíve Múzea SNP v Banskej Bystrici, keď som v jednej krabici z piateho fondu našiel dokumenty Edity Hanzelovej. V tom momente som si uvedomil, že SNP skutočne nebolo len záležitosťou mužov, ale aj obyčajných žien, ktoré tu máte možnosť vidieť,“ priblížil.

Hrdinky z hornej Nitry

Unikátne materiály boli prvýkrát vystavované v minulom roku v Trnave a expozícia bola predstavená aj v Tokajíku na východe Slovenska. „Hoci sa nám môže javiť  jednoducho, výstava je výsledkom mnohoročného bádania, ktoré som uskutočňoval v archívoch, ale informácie som získal aj z osobných spomienok pozostalých po povstaleckých ženách, ktoré som mal v písomnej alebo zvukovej forme,“ doplnil Marek Schön. Okrem dokumentov a hodnotných fotografií sú k dispozícii aj krátke biografické texty o každej hrdinke, aby mal návštevník možnosť sa o nich dozvedieť čo najviac. Na výstave sú prezentované osudy žien, ktoré sa do ilegálnej práce a do SNP zapojili hlavne v regióne hornej Nitry. Okrem toho tiež príbehy tých, ktoré operovali v oblasti Bánoviec nad Bebravou, Žiliny alebo Martina. „Okrem osudov hrdiniek z Baťovian tu, samozrejme, prezentujeme aj príbehy žien z priľahlých obcí a širšieho okolia. Gro však pochádza priamo z Partizánskeho,“ spresnil Marek Schön.

Autentické obrazy z obdobia SNP

Súčasťou výstavy sú aj tri cenné olejomaľby, každá je dielom akademického maliara Gustáva Szalaya. Prvá olejomaľba nesie názov Vítanie partizánov a pochádza z roku 1963. Druhá zase Smrť Albína Grznára a tretia zachytáva pohľad na partizánsky tábor.

Olejomaľba Dušana Szalaya - Vítanie s partizánmi, Povstalecké ženy
Olejomaľba akademického maliara Gustáva Szalaya s názvom Vítanie partizánov

Príbehy inšpiratívnych hrdiniek sú vo výstavnej sieni Domu kultúry v Partizánskom k nahliadnutiu do piatka 12. apríla – v pracovných dňoch od 9.00 do 16.00 h.

Foto: Stanislav Bajer

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.