Legendárna Obuv Partizánske: Popredné miesto na trhu si udržala vyše 30 rokov!

702
predajna obuv partizanske

Asi niet človeka z blízkeho i širšieho okolia, ktorý by v minulosti nezavítal na nákup topánok priamo do Partizánskeho a obišiel by známu predajňu Obuv. Aj keď donedávna ešte pár obchodov pod touto značkou na Slovensku fungovalo, najlepšie časy má už dávno za sebou.

Podnik Obuv Partizánske založený v roku 1960 zastrešoval maloobchodnú sieť predajní s rovnomenným názvom Obuv. Vznikol s ohľadom na nové usporiadanie krajov po tom, ako došlo k zlúčeniu bratislavského a nitrianskeho kraja do jedného územného celku – Západoslovenského kraja.

Počas jeho fungovania a v období najväčšieho rozkvetu od 60. do 80. rokov sa prebudovala takmer celá sieť predajní. Okrem vzniku nových prevádzok s moderným zariadením a vybavením sa postupne zaviedla aj progresívna forma predaja cez samoobsluhy. Zlepšili sa sociálne a hygienické podmienky pre pracovníkov i služby spotrebiteľom.

predajna obuv partizanskeŠiroký sortiment obuvi i doplnkov

Podnik sa zameriaval na predaj nielen módnych a kvalitných druhov topánok, ale aj pančuchárskych výrobkov a koženej galantérie. Pritom sa snažil v čo najväčšej miere uspokojovať dopyt zákazníkov a zavádzaním samoobslúh prispievať aj k rýchlejšiemu nákupu. Vo svojom sortimente mala Obuv kúsky, ktoré sa vyrábali v bývalých ZDA Partizánske, JAS Bardejov či Svit Gottwaldov.

Na území vtedajšej ČSSR vzniklo viac ako 100 predajní, v roku 1980 ich bolo už dokopy 126. Budova podnikového riaditeľstva mala sídlo v Partizánskom a okrem partizánskej samoobslužnej predajne sa ďalšie v okolí nachádzali aj v Bošanoch, Chynoranoch, v Bánovciach nad Bebravou či Topoľčanoch.

predajna obuv partizanskepredajna obuv partizanskeChata na Duchonke

Pozornosť sa venovala aj starostlivosti o zamestnancov, či už vytváraním priaznivých pracovných podmienok alebo zvyšovaním kvalifikácie. Podnik dokonca prispel na vybudovanie predškolského zariadenia v Partizánskom, čím získal miesto pre deti svojich pracovníkov. Voľný čas i aktívny odpočinok mohli zamestnanci stráviť v obľúbenej rekreačnej oblasti Duchonka v podnikovej chate Obuv, ktorá patrila k vyhľadávaným miestam.

predajna obuv partizanske

Koniec zlatej éry

Chod legendárnej Obuvi neohrozila ani zmena režimu a aj po nej si podnik udržal svoje popredné postavenie na trhu. Takto fungoval až do roku 1995, kedy bol ako štátny podnik zrušený. Obuv Partizánske však ako akciová spoločnosť s českým majiteľom existovala do roku 2016, kedy uzatvorila posledných šesť fungujúcich predajní. V roku 2017 firma vyhlásila bankrot. Za posledných osem rokov sa nedokázala dostať do zisku a taktiež mala dlhy na daniach a odvodoch.

predajna obuv partizanske

Foto: archív redakcie

Do redakčného tímu sa pridala vo februári 2014. Vyštudovala síce verejnú politiku, no doma sa najviac cíti v kultúrno-spoločenských či lifestylových témach. Je rada v kontakte s ľuďmi, preto ju baví prinášať rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami z „našich končín“.