Lekárka z detskej ambulantnej pohotovosti v Partizánskom: Zostať chceme, no realita s počtami pediatrov nepustí

1052
detská pohovotost partizanske

Detská ambulantná pohotovosť v Partizánskom s najväčšou pravdepodobnosťou  na jeseň skončí. S týmto vývojom rátala vyhláška rezortu zdravotníctva, ktorá od novembra 2024 ruší viaceré body detských pohotovostí v rámci ambulantnej pohotovostnej služby (APS), medzi nimi i ten v Partizánskom.

APS fungujú tak, že pediater, keď doslúži vo svojej ambulancii, musí v rámci zákona vykonať aj služby na pohotovosti. V snahe riešiť problém s nedostatkom lekárov, ktorí už nevedia pokrývať služby na pohotovosti, pripravil rezort vyhlášku. Ňou sa v niekoľkých fázach postupne zlučujú body detskej ambulantnej pohotovosti.

Prvá etapa prebehla v auguste 2023 (medzi inými skončila pohotovosť v Bánovciach nad Bebravou), druhá je naplánovaná na tohtoročný júl (zaniknúť by mali body napríklad v Piešťanoch či Myjave) a posledná na november. „Zlúčením má byť zabezpečená dostupná a udržateľná APS a dôvodom je predpoklad zníženia počtu všeobecných lekárov pre deti a dorast vo verejnej sieti poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti na najbližšie obdobie. Hlavným parametrom navrhovanej zmeny je vytvorenie funkčných APS pre deti a dorast, jednak z pohľadu dostatočného počtu slúžiacich lekárov na úrovni 15,“ uvádza sa vo vyhláške.

Zlúčia sa dva body

 V Partizánskom zmluvy s detskými lekármi v rámci pohotovostnej služby zabezpečuje pediatrička Anna Vincze, ktorá pôsobí ako všeobecný lekár pre deti a dorast v Bošanoch i Klátovej Novej Vsi. Momentálne slúži na pohotovosti v Partizánskom 14 lekárov, no od novembra zostanú len šiesti lekári, a to z okresu Partizánske. Detské lekárky z Bánoviec nad Bebravou totiž plánujú od tohto dátumu prejsť na pohotovosť do Trenčína. „My by sme v Partizánskom chceli zostať, slúžime tam dlho, máme to aj z pohľadu dochádzania bližšie. Problém je v tom, že šiesti túto situáciu neutiahneme, nejde len o naplánované služby, treba vedieť zabezpečiť náhradu lekára v prípade dovolenky, choroby a podobne, zatvoriť pohotovosť nemôžeme. Ministerstvo rozhodlo, že zlúči Partizánske a Topoľčany, musíme sa prispôsobiť. Keď sa spojíme s pediatrami v Topoľčanoch, bude nás presne 15, tak ako to žiada vyhláška,“ uviedla redakcii Anna Vincze.

Skrátenie času neprebehlo

Pediatri poukazujú aj na to, že požiadavka skrátenia hodín nebola vypočutá. Ešte v minulom roku rezort prisľúbil zmenu z pôvodnej 22.00 hodiny na 20.00 hodinu, doteraz sa tak ale nestalo. „Náročné sú aj víkendové služby, keď je potrebné byť na pohotovosti 15 hodín, boli by sme radi, ak by sa služba skrátila na 12 hodín,“ objasnila lekárka.

Aj v našom regióne začína byť problémom vysoký vek pediatrov, situácia sa bude rokmi zrejme len zhoršovať. „Z tých pediatrov, ktorí momentálne slúžia v Partizánskom na pohotovosti, sú tri lekárky vo veku okolo 70 rokov, ďalšia má zhruba 65 rokov, na pohotovosti nám tiež pomáha pediatrička, ktorá je už na dôchodku, a ďalší majú medzi 55 – 60 rokov. Jedna lekárka má niečo cez 40 rokov,“ objasnila skúsená pediatrička.

Rajonizácia na pohotovosti neplatí

Po zverejnení informácií o zrušení pohotovosti v Partizánskom si niektoré mamičky začali klásť otázku, či v Topoľčanoch budú mať takpovediac dvere otvorené, nakoľko nejde len o iný okres, ale aj kraj. „Po prvé, my sme si Topoľčany nevybrali, ministerstvo rozhodlo, že bod v Partizánskom zruší a my prejdeme inam. Okrem toho platí, že v rámci pohotovostnej služby neexistuje žiadna rajonizácia. Nech príde na pohotovosť človek z hocikade, povinnosťou lekára je vyšetriť ho,“ povedala Anna Vincze.

Problémom, s ktorým naše zdravotníctvo najmä v posledných rokoch bojuje, je aj to, že matky využívajú pohotovosť aj vtedy, keď nemusia. „Slúžim na detskej pohotovosti dlhé roky a za seba môžem povedať, že mamičky sa už naučili väčšinou odhadnúť situáciu, kedy treba prísť a kedy nie. Samozrejme, vždy budú aj také, ktoré pohotovosť zneužívajú, prídu s dieťaťom napríklad v nedeľu večer, lebo sa im nechce v pondelok doobeda sedieť v čakárni pediatričky, ešte to aj tak povedia,“ dodala Anna Vincze.

V tejto súvislosti ministerstvo chystá novú bezplatnú aplikáciu, ktorá má rodičom pomôcť rozhodnúť sa v tom, či je skutočné nevyhnutné ísť s chorým dieťaťom na pohotovosť. Rodič sa prihlási, vypíše vek dieťaťa a odpovedá na rovnaké otázky, aké sa lekár pýta pri vyšetrovaní. Aplikácia by mala byť dostupná verejnosti ešte počas tohto roka.

Foto: pm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.