Lekárka z pohotovosti odmietla vyšetrenie na alkohol, skončila v cele a pred sudcom

566

Službukonajúcu lekárku z pohotovosti, obvinenú z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, predviedli policajti pred sudcu Okresného súdu Bánovce nad Bebravou. Ten rozhodol o jej vine.

„Ženu v sobotu 15. januára dopoludnia odviedli z pracoviska do policajnej cely, v nedeľu na ňu prokurátor podal obžalobu a v pondelok sudca pre prípravné konanie rozhodol o obžalobe v takzvanom superrýchlom konaní. Sudca vydal trestný rozkaz, ktorým obvinenú uznal vinnou zo spáchania prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a uložil jej trest odňatia slobody vo výmere tri mesiace, pričom výkon tohto trestu podmienečne odložil na skúšobnú dobu jeden rok. Zároveň obvinenej uložil trest zákazu činnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť v trvaní 1 rok,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Odmietla vyšetrenia

Podľa trestného rozkazu obvinená v sobotu dopoludnia v Bánovciach nad Bebravou  na prízemí budovy nemocnice ako službukonajúca lekárka poskytujúca zdravotnú starostlivosť pacientom v rámci lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých bola hliadkou Obvodného oddelenia Okresného riaditeľstva PZ vyzvaná, aby sa podrobila dychovej skúške na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu. To odmietla a odmietla sa tiež podrobiť odberu biologického materiálu na zistenie, či nie je ovplyvnená návykovou látkou.

„Žena sa teda pri výkone zamestnania, pri ktorom by mohla ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, odmietla podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky a odmietla sa podrobiť odberom, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jej zdravie,“ pokračoval hovorca. Obvinená lekárka proti trestnému rozkazu podala odpor, sudca preto nariadi hlavné pojednávanie, na ktorom vec prejedná.

Zdroj: Krajský súd Trenčín, foto: ilustračné pixabay.com

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.