Mesto zvažuje odstrel líšky na Šípku: Poslanci rozhodnú o jej osude

1371

Líška na sídlisku Šípok v Partizánskom rozdelila obyvateľov na dva tábory. O jej osude rozhodnú čoskoro poslanci.

Už nejaký čas je okrem mačiek pomerne stálym hosťom na sídlisku Šípok divá líška. Tá schádza z neďalekého lesa vo večerných hodinách do ulíc kvôli jedlu, ktoré miestni nechávajú mačkám pri kontajneroch. Niektorým obyvateľom prítomnosť zvieraťa neprekáža, iní sú za to, aby líška zo sídliska zmizla.

Výzvy na zneškodnenie od obyvateľov prijala už aj Mestská polícia v Partizánskom. Tá sa snažila situáciu riešiť najskôr umiestnením odchytovej pasce, do ktorej sa však chytilo iba zopár mačiek. Tie boli neskôr vypustené. Mesto v súčasnosti zvažuje ďalší krok. „Oslovili sme Lesný úrad v Prievidzi, ktorý nám vysvetlil, že líšku je možné odstreliť, o tom však ale nerozhodne mestská polícia,“ informoval nás Tomáš Trojan, zástupca náčelníka MsÚ v Partizánskom.

Osud líšky zostal na pleciach poslancov, ktorí budú o probléme diskutovať počas schôdze Výboru mestskej časti Šípok v pondelok 2. septembra. „Poslanci musia rozhodnúť, či sa líška odstrelí alebo nie. Treba si uvedomiť, že ak odstrelíme jednu líšku, je pravdepodobné, že ju nahradí ďalšia. Ak by ľudia nekŕmili túlavé mačky, líška by tak často z lesa na sídlisko nezliezala a nestratila by plachosť,“ povedala nám Mária Bielešová, poslankyňa MsZ a predsedníčka Výboru mestskej časti Šípok.

Obyvatelia sídliska sa najviac obávajú besnoty, ktorú by mohlo divé zviera šíriť. Tá však na Slovensku, ani v regióne nebola už roky zaznamená. Iným problémom je strata plachosti líšky. Ako informovala poslankyňa, k zvieraťu sa správajú priateľsky dokonca aj malé deti, ktoré líšku vraj hladkajú. „Najviac sa teraz obávame toho, že líška niekoho pohryzne, v prvom rade je to však zodpovednosť rodičov,“ uzavrela Bielešová.

foto ilustračné, zdroj: pixabay.com