Na cestách pribudnú radary, ktoré úseky v okrese Partizánske či Bánovce vybrali?

7751
radary partizánske

Bezpečnejšie, menej nehôd i viacej odhalených porušení. To chce rezort vnútra dosiahnuť osadením takmer 280 radarov. S kontrolnými zariadeniami musia rátať aj vodiči v našom regióne.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky plánuje investovať do nákupu automatizovaných radarov. Pôjde o 279 zariadení na odhaľovanie porušení cestnej premávky v hodnote 17,9 milióna eur, ktoré budú zaznamenávať prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti (209 meradiel rýchlosti), prejazd na červenú (52 kamier) a nerešpektovanie dopravnej značky STOP (18 analytických kamier).

Implementácia informačného systému umožní polícii a obciam efektívnejšie spracovanie a administráciu správnych deliktov v kontexte objektívnej zodpovednosti vodiča. Rezort vnútra si od tejto novinky sľubuje navýšenie počtu konaní v rámci objektívnej zodpovednosti z aktuálnych 24-tisíc na 481-tisíc ročne.

Rozmiestnenie kritizovali

Pozitívny vplyv investície na bezpečnosť na cestách predpokladajú aj analytici z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP). Ako však ďalej upozorňujú, polovica radarov má byť umiestnená na úsekoch s priemernou alebo podpriemernou nehodovosťou. „Z celkového počtu 211 úsekov, ktoré polícia vyhodnotila za posledných päť rokov aspoň raz ako nehodové, bude radarom vybavených iba 71,“ skonštatoval ÚHP. Rezort vnútra argumentoval tým, že lokality na umiestnenie radarov vyberali krajské a okresné dopravné inšpektoráty.

Väčšina radarov na rýchlosť

 V okrese Partizánske by podľa plánov mali pribudnúť dva radary, oba budú zamerané na meranie rýchlosti. Prvý bude umiestnený v katastri Malých Uheriec na štátnej ceste I/64 (Uherecká cesta) v smere z Partizánskeho na Nováky. Ide o časť komunikácie, ktorá patrí podľa štatistík polície k úsekom s vysokou nehodovosťou. Druhý chce rezort nainštalovať taktiež na štátnu cestu I/64 – v blízkosti autobusovej zastávky v Malých Bieliciach v smere na Topoľčany. Nehodovosť je tu podľa polície priemerná.

Vodičov v okrese Bánovce nad Bebravou čakajú tri nové radary. Povolenú rýchlosť vám zmeria zariadenie, ktoré sa umiestni na štátnu cestu I/9 smerom na krajské mesto v katastri obce Brezolupy. Ďalšie dva radary zamerané na povolenú rýchlosť by mali pribudnúť tiež na komunikácii I/9 – v lokalite pri železničnej stanici v Bánovciach nad Bebravou (v smere na Trenčín) a v časti Horné Ozorovce pri miestnom kaštieli (v oboch smeroch).

V regióne by mali vodiči počítať aj s radarmi v Novákoch (Námestie SNP, Trenčianska cesta) a Dolných Vesteniciach (Gumárenská ulica). Prejazd na červenú bude v Prievidzi automaticky kontrolovať kamera na križovatke ulíc Nadjazdová a Cyrila a Metoda.

V Topoľčanoch osadia dve kamery na križovatky v blízkosti centra (Tovarnícka ulica a Čsl. armády). Rýchlosť vodičom v oboch smeroch zase zmeria radar, ktorý pribudne v intraviláne Krušoviec na Štefánikovej ulici (štátna cesta I/64).

zdroj: mfsr.sk, foto: mp

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.