Na pokles záujmu reagovali zatváraním: Ktoré MOM-ky v Partizánskom stále testujú a za koľko?

1545

Antigénové testovanie za poplatok 5 eur bolo v nemocniciach ukončené. Rozhodla o tom vláda na základe zrušenia uznesenia zo septembra minulého roka.

Suma za vykonanie antigénového testu vo výške 5 eur bola zavedená v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie, kedy bolo treba regionálne pokryť potreby obyvateľov. Okrem toho od 26. februára platí režim základ, čo znamená, že nie je potrebné sa negatívnym výsledkom testu preukazovať pri návšteve obchodov, služieb či iných prevádzok.

Kedy testujú v nemocniciach?

Podľa rezortu zdravotníctva tak nie je nutná regulácia ceny prostredníctvom štátom dotovaného päťeurového poplatku. „Od 12. marca sa na základe zrušeného mobilizačného príkazu ministerstva zdravotníctva ukončuje antigénové testovanie v cene 5 eur. V tejto súvislosti sa úplne ruší víkendové testovanie,“ informovala Nemocnica Agel v Bánovciach na Bebravou. V prípade potreby je však miesto naďalej k dispozícii v pondelok, utorok a piatok od 7.00 do 14.30 h, v stredu a vo štvrtok od 10.30 do 14.30 h. Nemocnica vykonáva antigénové testovanie za poplatok 7,99 eura, na ktoré sa môžu občania buď vopred objednať alebo sa zaregistrovať priamo na mieste a poplatok uhradiť na recepcii.

„V mobilnom odberovom mieste Nemocnice Svet zdravia Partizánske antigénové testovanie neprebieha. Testuje sa len v rámci ÚPS a ambulancií,“ uviedla PR špecialistka ProCare a Svet zdravia Bianka Krejčíová. Dostupná je možnosť PCR testovania na základe predchádzajúceho objednania v pondelok, stredu a piatok od 7.00 do 10.00 h.

MOM-ky v meste fungujú

Čo sa týka mobilných odberových miest (MOM), v Partizánskom sa okrem nemocnice nachádzali štyri, ktoré ponúkali možnosť antigénového testovania za rôzne poplatky. Keďže fungujú na súkromnej báze, bolo na rozhodnutí poskytovateľov, či odbery aj napriek nižšiemu záujmu zo strany obyvateľov budú vykonávať naďalej.

Testovacie miesto na Veľkej okružnej v budove bývalej materskej školy je záujemcom k dispozícii v pracovných dňoch od pondelka do piatka od 7.00 do 11.00 h s tým, že posledný odber sa vykonáva o 10.45 h. V tomto čase je možné dať sa otestovať antigénovým testom za 10 eur, MOM vykonáva aj PCR testy na objednanie.

Aj v centre sa dá otestovať

Stále dostupné je i mobilné odberové miesto na Ulici 1. mája na parkovisku za hotelom. Prevádzková doba je v pondelok až v nedeľu, MOM poskytuje antigénové testy zo špičky nosa za poplatok 5,99 eur a taktiež PCR testy pre samoplatcov vo forme štandard a expres s výsledkom do 22.00 h daného dňa. Otestovať sa môžete prísť v čase od 8.30 do 17.00 h s posledným odberom o 16.45 h.

K 1. marcu bola uzatvorená a zrušená prevádzka mobilného odberového miesta na Februárovej ulici v Dome služieb Alfa. Momentálne sa neotestujete ani v MOM na Malinovského ulici na sídlisku Šípok. Činnosť testovacieho miesta bola dočasne prerušená až do odvolania, obnoviť by sa mala v priebehu septembra alebo v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie.

Foto: mm

Do redakčného tímu sa pridala vo februári 2014. Vyštudovala síce verejnú politiku, no doma sa najviac cíti v kultúrno-spoločenských či lifestylových témach. Je rada v kontakte s ľuďmi, preto ju baví prinášať rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami z „našich končín“.