Na turnaje ho pripravuje aj Attila Végh: Partizánčan Tomáš Cigánik na jubilejnom Oktagone víťazne

1153
Tomáš Cigánik MMA Oktagon 30

Dvadsaťtriročný Tomáš Cigánik z Partizánskeho sa predstavil na jubilejnom 30. podujatí najväčšej česko-slovenskej organizácie Oktagon, ktorá usporadúva turnaje bojových športov MMA.

Pôvodne sa malo podujatie konať pražskej v O2 aréne. Kvôli opatreniam voči šíreniu pandémie koronavírusu sa však presunulo do brnenskej haly Zoner BobyHall. Zápasovú kartu turnaja Oktagon 30 organizátori pre viaceré zrušené duely na poslednú chvíľu doplnili súbojmi podľa pravidiel Undergroundu. Pred brnenským publikom sa tak mohli v predposledný decembrový deň predviesť aj bojovníci, ktorí sa primárne nevenujú MMA. Ich doménou je boj v postoji, hlavne thaibox.

Dominantnejší ako súper

Galavečer otvoril duel slovenských bojovníkov v dohodnutej váhe 75 kilogramov na tri trojminútové kolá v rámci pravidiel Oktagon Underground. Proti sebe nastúpili Jakub Mikovčák z Diamond Gym Žilina a dvadsaťtriročný Tomáš Cigánik z Partizánskeho, ktorý reprezentoval Spartakus Fight Gym Trnava. Už úvodné momenty prezradili, že sa zápas bude niesť v znamení atraktívnych pästných výmien. V nich bol ale presnejší a tvrdší 186 cm vysoký Cigánik, ktorý dominoval vo všetkých troch kolách. O hlavu vyššieho súpera predčil tvrdosťou a presnosťou. V poslednom kole si jasné víťazstvo ešte poistil. Dovtedy nezdolanému Mikovčákovi uštedril aj knockdown, po ktorom bol zápasník z Čadce počítaný.

Tomáš Cigánik MMA Oktagon 30

Tomáš Cigánik MMA Oktagon 30

Ponuka prišla na poslednú chvíľu

„Aj keď ponuku od promotérov Oktagonu na tento zápas som dostal len dva dni pred jeho uskutočnením, neváhal som ani sekundu. Ponuka od tejto organizácie sa jednoducho neodmieta. Navyše, bojovalo sa podľa pravidiel Undergroundu a nie MMA, na ktoré je potrebná dlhšia príprava,“ vysvetľoval Tomáš Cigánik, ktorý je odchovancom klubu Gladiators Team Gym Partizánske. Súboj s Mikovčákom vyhral 3:0 na body po jednoznačných bodových verdiktoch rozhodcov – 30:26, 30:25 a 30:26. „Keďže sme bojovali len v postoji a môj súper je thaiboxer, očakával som, že zápas bude niesť skôr v jeho réžii... Preto som bol trochu prekvapený, že som vyhral s takou dominanciou. Toto víťazstvo pre mňa veľa znamená, hlavne preto, že som sa v dobrom svetle predviedol pred českými a slovenskými priaznivcami MMA vo veľmi sledovanej organizácii, akou je Oktagon. Najbližšie zápasy by som chcel bojovať v MMA, je to môj sen,“ vyslovil prianie Tomáš Cigánik.

Trénuje vo vysnívanom klube

V roku 2021 sa stal amatérskym šampiónom zmiešaných bojových umení MMA v hmotnosti do 75 kg írskej organizácie Clan Wars. Po dvoch rokoch strávených na smaragdovom ostrove sa vrátil na Slovensko. V auguste 2021 si to namieril do špičkového klubu Spartakus Fight Gym Trnava. Pôsobí tam aj známy MMA bojovník Attila Végh, ktorý je šampiónom organizácie Bellator. „Spartakus bol môj jediný a vysnívaný gym na Slovensku, v ktorom som chcel trénovať. Pripravujem sa pod viacerými trénermi a jedným z nich je aj Attila Végh,“ nechal sa počuť Tomáš Cigánik.

Attila Végh Tomáš Cigánik Oktagon 30
Attila Végh s Tomášom Cigánikom

Pod hlavičkou trnavského Spartakusu absolvoval mladý Partizánčan štyri zápasy. Všetky sa uskutočnili v minulom roku a dosiahol v nich bilanciu troch víťazstiev a jednej prehry. Najskôr v slovenskej lige MMA amatérov SLAM zdolal v druhom kole na škrtenie dvanásťnásobného majstra Slovenska v boxe Tomáša Zolda z Lučenca, ktorý je aj trojnásobným slovenským šampiónom v kickboxe full contact. O týždeň neskôr sa stal vicemajstrom Čiech vo váhe do 77 kg po tom, čo v semifinále po výbornom výkone zdolal Davida Velíška z Gladiators Gym České Budějovice. Tridsaťsedem sekúnd pred koncom 2. kola ho ukončil na škrtenie a následne vo vyrovnanom finále tesne podľahol na body Adamovi Jančovi z JFS Ostrava. V amatérskom MMA má Tomáš Cigánik bilanciu deviatich víťazstiev a štyroch prehier.

Foto: Oktagon