Nemocnica uspela: V okrese Partizánske bude fungovať mobilný hospic

344
zrušenie nemocnice partizanske

Pomoc chorým ľuďom bude v okrese efektívnejšia, rýchlejšia a adresnejšia. Toto si sľubuje mesto od mobilného hospicu, na ktorý získala Nemocnica Svet zdravia v Partizánskom dotáciu v rámci výzvy z Plánu obnovy SR.

Vďaka výzve sa na Slovensku rozšíri sieť nových mobilných hospicov. Medzi úspešnými žiadateľmi je aj nemocnica v Partizánskom, schválený príspevok dosiahol sumu necelých 70-tisíc eur. „Keďže sa zrejme stane, že prídeme o pôrodnicu a aj novorodenecké oddelenie, hľadáme spôsoby, ako podržať nemocnicu ekonomicky. Na druhej strane máme v tomto regióne výrazný počet napríklad onkologických pacientov, ktorí potrebujú takýto typ starostlivosti. Z rôznych dôvodov zostávajú doma, kde sa nemá kto o nich postarať,“ objasnil zámer nemocnice pri podávaní žiadosti jej riaditeľ Gabriel Krbúšik.

Nemocnica si tak zaobstará nové vozidlo, s ktorým bude jazdiť za chorými priamo na miesto ich bydliska, pomoc bude mať na starosti špecialista v paliatívnej starostlivosti a zdravotníci.

Riaditeľ ale poukazuje na problematický postup. „Podali sme si žiadosti aj v rámci dvoch ďalších výziev, chceli sme vytvoriť v nemocnici oddelenie pre paliatívnu starostlivosť, mobilný hospic mal byť až ako následný krok. Vyjadrenie, či sme vo výzve uspeli, sme však zatiaľ z ministerstva zdravotníctva nedostali,“ vysvetlil Gabriel Krbúšik.

Ako pokračoval, v pláne sú teraz rokovania so zdravotnými poisťovňami, aby nemocnica mohla uzavrieť potrebné zmluvy. „V okrese Partizánske pribudne nová služba, ktorá tu doteraz nebola a aj chýbala. Je to spôsob, ako zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotníckej starostlivosti najmä pre dlhodobo ťažko chorých,“ povedal primátor Jozef Božik.

Foto: mm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.