Nemocnice v Bojniciach a Topoľčanoch sa na ukončenie pôrodnice v Partizánskom vopred pripravili

325
porodnica partizanske 2023

Nápor rodičiek z regiónu zvládajú. Reč je o dvoch najbližších nemocniciach – v Topoľčanoch a Bojniciach, ktoré si budú tehotné ženy zrejme voliť, keďže pôrodnica v Partizánskom skončila. Potvrdili to riaditelia oboch zdravotníckych zariadení počas zasadnutia mestských poslancov v polovici decembra.

Ako už aj naša redakcia informovala, v polovici decembra ukončili svoju činnosť pôrodnica i neontologické oddelenie nemocnice v Partizánskom. Rodičky nielen z mesta, ale aj blízkeho regiónu si preto museli začať hľadať inú pôrodnicu. Nápor, či dokonca kolaps v dvoch najbližších zatiaľ nehrozí. Bojnická nemocnica s touto situáciou dlhodobo rátala, zvýšili sme z daného dôvodu počet gynekológov i lekárov v atestačnej príprave. Kapacitne sme pripravení zvládnuť prípady z Partizánskeho, už teraz sledujeme zvýšený záujem rodičiek z tohto regiónu o našu pôrodnicu,“ uviedol počas rokovania poslancov Peter Glatz, riaditeľ Nemocnice Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorá patrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju.

Nemocnica je zaradená do druhej kategórie, spádovo poskytuje zdravotnú pomoc pre región s 200-tisíc ľudí. „Podarilo sa nám vybudovať nové operačné sály, urgentný príjem, aktuálne budujeme nové oddelenie OAIM. Z Plánu obnovy získame prostriedky na úplne nové oddelenia šestonedelia a neonatológie,“ vysvetlil plány rozširovania Peter Glatz.

Lekárov je zatiaľ dosť

Nemocnica v Topoľčanoch patrí rovnako ako miestna nemocnica pod sieť zariadení Penta Hospitals SK, no kým nemocnica v Partizánskom bola optimalizáciou zaradená do najnižšej úrovne, tá v Topoľčanoch „skončila“ v druhej kategórii. „Disponujeme zmodernizovanou pôrodnicou i neonatologickým oddelením. Náš personál sme doplnili o ďalších kolegov. Čo sa týka tejto otázky, sme plne pripravení absorbovať potreby nášho regiónu, pričom zvládneme vykonať až 2,5-násobok počtu pôrodov, ktoré máme teraz,“ uviedol v diskusii riaditeľ Viktor Dudáš.

Reforma odlákala lekárov

Podotkol však, že kategorizovaním nemocníc poklesol záujem lekárov pracovať v zariadeniach nižších úrovní, teda aj v tej topoľčianskej. „Podľa môjho názoru zle komunikoval štát, navodil sa dojem, že kategórie odzrkadľujú kvalitu zariadení, čo nie je pravda. Ide o kategorizovanie portfólia poskytovaných zdravotníckych služieb a úkonov,“ skonštatoval riaditeľ.

Za posledné roky nemocnica zrekonštruovala urgentný príjem, vybudovali tiež nové rádiologické oddelenie s novým CT či magnetickou rezonanciou. Nové sú aj operačné sály, pediatria, alebo napríklad oddelenie ortopédie.

Foto: ilustračné, MTP

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.