Nové vozidlá zefektívnia prácu cestárov aj v Partizánskom a okolí

83
nová technika Správy ciest TSK, nové vozidlá aj cestmajsterstvo Partizánske, tatra fénix a traktor s kosiacou nadstavbou

Do vozového parku šiestich cestmajsterstiev Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) pribudla nová technika. Prioritou župy aj Správy ciest TSK pri nákupe nových vozidiel je ich univerzálnosť a bezpečnosť.

V polovici marca bola technika obstaraná ešte v minulom roku odovzdaná na centrále Správy ciest TSK zástupcom cestmajsterstiev z Trenčína, Ilavy, Prievidze, Partizánskeho, Považskej Bystrice a Myjavy. Nová technika bude slúžiť na letnú i zimnú údržbu ciest. Dokopy ide o 34 vozidiel v celkovej hodnote viac ako 2,1 milióna eur. Vysúťažené boli štyri posypové nadstavby s radlicami, štyri podvozky značky Tatra, na letnú údržbu tri traktory s kosami a Unimog Mercedes s rôznymi nadstavbami. Tiež dva elektromobily a chýbajú ešte dve úžitkové vozidlá, ktoré budú dodané v apríli. „Vďaka tejto technike, ktorá obsahuje nové bezpečnostné prvky, sa zvýši efektivita a bezpečnosť údržby, bezpečnosť zamestnancov aj ostatných účastníkov cestnej premávky,“ vysvetlil Radovan Karkuš, riaditeľ Správy ciest TSK.

Ako dodal predseda TSK Jaroslav Baška, aj tento rok poslanci zastupiteľstva vyčlenili sedem miliónov eur z rozpočtu župy na rekonštrukciu ciest II. a III. triedy a jeden milión eur na nákup ďalšej techniky. V procese je aj budovanie nových prístreškov na posypový materiál a techniku vo viacerých okresoch.

Partizánske má novú Tatru a kosačku

Do cestmajsterstva v Partizánskom poputovala nová Tatra fénix s univerzálnou nadstavbou a traktor s kosačkou. „Tatra slúži na zimnú, ale aj letnú údržbu. Je určená na posyp, tiež na úpravu ciest, môže sa do nej umiestniť aj asfalt. K dispozícii je i snežná radlica. Traktor s kosiacou nadstavbou je zatiaľ jednoúčelový stroj určený na letnú údržbu,“ vysvetlil cestmajster strediska Partizánske František Staňo.

nové traktory s kosiacou nadstavbou, Správa ciest TSK, cestmajsterstvo Partizánske
Do vozového parku cestmajsterstva Správy ciest TSK v Partizánskom pribudol okrem Tatry aj traktor s kosou

Zimná údržba potrvá do konca marca, od 2. apríla sa spustí letná. Cestmajsterstvo Partizánske zabezpečuje počas zimnej údržby zjazdnosť ciest v dĺžke 146,5 kilometra v rámci štyroch okruhov. „Doteraz sme mali na posypávanie k dispozícii len tri autá. Štvrtou bola 40-ročná liazka, stále s ňou však boli problémy. Do terénu ideme prví, potrebujeme mať vozidlá v spoľahlivom stave. Teraz máme dva mercedesy, Tatru 815 a po novom Tatru fénix,“ ozrejmil František Staňo.

Proces kosenia zase urýchli nový traktor. Tráva rastie všade rovnako, a tak postupujú podľa priorít. „Začneme mestom, nasledovať budú cesty I., II. a III. triedy,“ ozrejmil. Momentálne krajskí cestári vykonávajú dokončovacie práce. Čistia značky a vykonávajú orezy náletových drevín. Prebieha tiež zber odpadkov a osádzajú sa dopravné značenia.

Zdroj a foto: TSK

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.