Novú cestu z Krásna do Turčianok museli opraviť pár dní po jej dokončení. Kto poškodil práce za viac ako 200-tisíc eur?

819
bošany nedanovce cesta

Vodiči v okrese Partizánske majú dôvod na radosť. Počas augusta totiž odštartovali opravy na dvoch známych úsekoch.

Prvým je cesta medzi Nedanovcami a Bošanmi s dĺžkou 2,4 km a druhým komunikácia medzi obcami Krásno a Turčianky s celkovou dĺžkou 1,8 km. „Do opravy úseku cesty Bošany – Nedanovce župa investovala 291 943,39 eur a do úseku cesty Krásno – Turčianky 210 529,02 eur. Práce spočívali v odfrézovaní – zdrsnení a zrovnaní komunikácie cestnou frézou, lokálnym vyrovnaním nerovností asfaltovým betónom, vyčistením krajníc a opravovaného úseku, a následnou realizáciou spojovacieho postreku a pokládkou finálnej asfaltovej vrstvy,“ vysvetlil nám postup prác Matej Plánek, referent oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.

Problémy takmer hneď

Majitelia áut sa však z novej cesty medzi Krásnom a Turčiankami netešili dlho. Takmer okamžite po dokončení prác došlo k poškodeniu asfaltového povrchu, na čo upozornili motoristi na sociálnej sieti. Dôvodom má byť vybočenie či už traktora alebo iného mechanizmu na krajnicu. Vďaka občianskej kontrole a rýchlej reakcii je poškodený asfalt na ceste Krásno – Turčianky opravený aj s opravou podložia. „Všetky opravy boli vykonané na náklady zhotoviteľa, župa teda nemusela vynaložiť žiadne ďalšie finančné prostriedky,“ povedal primátor Partizánskeho a zároveň podpredseda TSK Jozef Božik.

Opravy sú súčasťou veľkého projektu župy, ktorá sa zaviazala zrekonštruovať až 51 km ciest v rámci celého Trenčianskeho kraja za približne 6,1 milióna eur. Financie na to získala z eurofondov. „Ako poslanci za náš okres jednoznačne presadzujeme aj ďalšie opravy. Pre nás je kľúčové, aby sa dokončila rekonštrukcia cesty vedúca z Partizánskeho do Hradišťa. Zároveň veľmi aktívne participujeme na tom, aby bola zrekonštruovaná vozovka medzi Veľkými Uhercami a Skýcovom,“ podotkol Jozef Božik.

bošany nedanovce cesta krasno turčianky cesta

Oprava a rekonštrukcia nie je to isté

Práve komunikácia z Partizánskeho do obce Hradište je tŕňom v oku mnohých vodičov. Tí dlhé mesiace čakajú na pokračovanie prác, ktoré v roku 2019 nečakane dostali stopku. Situácia na tomto úseku je však v porovnaní s aktuálnymi opravami oveľa zložitejšia. „Nový asfaltový koberec je otázkou bežných výdavkov, ktoré sú klasifikované z hľadiska účtovníctva. Rekonštrukcia je nákladnejšia, preto už nehovoríme o státisícových, ale až miliónových nákladoch,“ ozrejmil primátor. Kedy sa dokončí rekonštrukcia cesty do Hradišťa, nie je zatiaľ jasné. Dôvodom zastavenia prác bola zle vypracovaná projektová dokumentácia, preto bolo potrebné pripraviť nový projekt a nanovo vysúťažiť dodávateľa. Ten zrekonštruuje najskôr podložie cesty a až potom sa bude pokračovať v asfaltových úpravách.

foto: FB Baťovčanky, mm