Nový projekt v Partizánskom: V škole na Šípku pribudol prvý včelí úľ

80
nový projekt Včely na školách, ZŠ na Šípku

Nový projekt neformálneho vzdelávania s názvom Včely na školách bol oficiálne spustený v pondelok 22. apríla. Prvá včelia rodina našla svoj domov v areáli Základnej školy (ZŠ) na Malinovského ulici.

Pred samotným umiestnením úľa v školskej záhrade včelári najskôr prezreli priestory, aby preň našli vhodné miesto. Keďže areál je dostatočne rozsiahly, s výberom nemali problémy. V škole sa tak tešia z prvého včelieho úľa. „Myslím si, že projekt bude veľmi užitočný. Včelári z okolia ma oslovili s tým, aby som žiakov trochu zaučil, aby sa oboznámili so životom včiel. Niektorí už teraz prejavujú záujem,“ ozrejmil včelár a zároveň bývalý stredoškolský učiteľ na miestnom gymnáziu Vojtech Vlček.

Včelárstvu sa začal venovať už ako chlapec, keď pomáhal otcovi. K včelám sa opäť vrátil až na dôchodku. „Nepovažujem sa za včelára – odborníka, skôr za naturalistu, jednoducho ma to baví. Najviac som mal dve včelie rodiny, ktoré mi doniesli 15 – 30 kilogramov medu, a to pre domácnosť postačovalo,“ vysvetľuje včelár.

Včely na školách, nový projekt, ZŠ Šípok
Včelár Vojtech Vlček spolu s učiteľkami a žiakmi ZŠ na Malinovského ulici

Vďaka nemu sa deti dozvedia dôležité informácie o živote tohto užitočného hmyzu a predpokladá, že projekt bude prospešný nielen pre ne, ale aj okolitú prírodu. Podľa neho žiakom pri úľoch nebezpečenstvo nehrozí. Poukázal však na určité kroky, ktoré sa musia dodržať. „Keď pôjdu k včelám, nasadia si ochranné sito. Nesmú im však ísť do cesty, ktorou lietajú, a tiež je dôležité, aby sa k úľu nepribližovali, keď budú spotení,“ zdôraznil Vojtech Vlček.

Nasledovať budú Veľké Bielice

V budúcom školskom roku by mal v škole začať fungovať aj včelársky krúžok. „Pevne verím, že oň bude záujem. Deti sú nadšené a nielen ony, ale aj ja a moje kolegyne a kolegovia. Život včiel je podľa mňa veľmi zaujímavý. Naša škola je známa tým, že sa zaujíma o enviroaktivity a žiakov vzdelávame a vedieme k ochrane životného prostredia. Tento projekt predstavuje jeden z našich ďalších cieľov,“ poznamenala riaditeľka ZŠ na Malinovského ulici Alena Barancová.

Druhou v poradí, kde by mali pribudnúť včelie úle, je ZŠ vo Veľkých Bieliciach. „Zatiaľ tam však projekt nemôžeme realizovať, keďže na danom území sa momentálne vyskytuje včelí mor. Veľmi ma teší, že včelári sa tejto myšlienky chopili a dali nám aj garantov, ktorí majú záujem o rozvíjanie včelárstva v rámci jednotlivých škôl,“ spresnil primátor Jozef Božik.

enviroaktivity v ZŠ na Šípku, hmyzie domčeky
Enviroaktivity v ZŠ na Šípku. Druháci umiestnili do školskej záhrady hmyzie domčeky

Súčasťou bude aj jeden transparentný úľ, vďaka ktorému budú môcť deti celoročne pozorovať správanie hmyzu. O tom, či budú včelie rodiny aj v ďalších školách, rozhodne záujem žiakov, pedagógov a neskôr aj samotná úspešnosť. Samozrejme, nepôjde to bez dobrovoľníkov z radov včelárov, ktorí sú v projekte kľúčoví.

Foto: FB Chceme zmenu v PE, mš, ZŠ na Malinovského ulici

Vyštudovala editorstvo a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Miluje knihy a písanie. Rada s ľuďmi komunikuje a rovnako ich počúva, preto ju baví prinášať životné príbehy, ktoré majú výpovednú hodnotu.