Od 1. januára začal platiť zákon o zákaze držania psov na reťazi

196

V júni tohto roka prijala Národná rada SR zákon, ktorým sa na Slovensku zakazuje držanie psov na reťazi. Opatrenie už vstúpilo od 1. januára 2022 do platnosti. Stále však existujú určité výnimky.

Návrh podporilo 96 zo 117 prítomných poslancov a poslankýň. Ten stanovuje, že je zakázané v chovnom zariadení ako byt, dom a dvor chovať a držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie.

To neplatí pre krátkodobé uviazanie psa počas čistenia chovného priestoru, kŕmenia a ošetrovania. Zákaz sa nevzťahuje na chov a držbu nebezpečného psa, ktorý v minulosti napadol či pohrýzol človeka, nie však gravidnej a dojčiacej suky, ako aj chorého psa a šteňaťa do 6 mesiacov. Nariadenie neplatí tiež pre uviazanie služobného psa a psa na osobitný účel, napríklad v záchranárstve či horskej službe, a to počas stráženia či pracovnej činnosti, na ktorú je pes určený.

Zákaz platí od 1. januára 2022 pre psy narodené po tomto dátume a od 1. januára 2024 pre všetky skôr narodené psy. Prechodné obdobie je potrebné na to, aby sa všetci držitelia zvierat stihli na zmenu adaptovať.

Foto: ilustračné pixabay.com

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.