Odklad nepomohol, pôrodnica v Partizánskom končí

2591
porodnica partizanske 2023

Dohady sa stanú skutočnosťou. Pôrodnica i neonatologické oddelenie v Nemocnici v Partizánskom ukončia svoju činnosť 15. decembra. Posledný pôrod by mal tak v Partizánskom prebehnúť zhruba 10. decembra.

Ako vysvetlil redakcii riaditeľ nemocnice Gabriel Krbúšik, najväčším problémom je v súčasnosti počet zamestnancov. „Dostali sme sa do stavu, keď nie sme schopní personálne udržať ani gynekologicko-pôrodnícke, ani neonatologické oddelenie. Tiež sme s počtom pôrodov pod súčasne platným limitom, hranica je stanovená na 400 pôrodov, my sme ich v utorok 28. novembra mali 259,“ povedal riaditeľ.

Tento krok sa týka zhruba 25 zamestnancov nemocnice. Niektorí využijú možnosť ísť do dôchodku, iní zostanú v nemocnici na inej pozícii, sú však aj takí, ktorí podali výpoveď a menia zamestnávateľa.

Nemocnica i jej zamestnanci boli v neistote už od začiatku roka. Doteraz žiaden oficiálny dokument o zaradení do najnižšej kategórie vedenie v rukách nemá. „Zhruba od februára počúvame všade o rušení oddelení či o limitoch a keďže naša nemocnica sa s číslami pohybovala na hrane, vznikol medzi zamestnancami pocit neistoty, ktorý s mesiacmi narastal. Začali sa báť o svoje pozície, i rodičky často nevedeli, či vôbec ešte pôrodnica funguje. A dokument, ktorý to mal definitívne potvrdiť, počas tejto doby neprišiel,“ objasnil Gabriel Krbúšik.

Krok ministerky nemá zmysel

Odklad reformy, ktorý nedávno avizovala nová ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, je tým pádom pre nemocnicu bezpredmetný. „Z môjho pohľadu je táto reforma absolútne nepripravená. Všetci, ktorí pracujeme v zdravotníctve, vieme, že problém je vo veľkom počte zariadení a malom počte zdravotníkov, takže najdôležitejšia je personálna otázka, na tú ale reforma moc nehľadí,“ skonštatoval riaditeľ.

Nemocnica sa teraz zameria na povolené programy, teda interné, neurologické a oddelenie dlhodobo chorých, ako aj oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (áro). Medzi oddelenia, ktoré zostávajú zachované, patrí aj detské oddelenie. Zatiaľ by sa rušiť nemalo.

Foto: mm

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vždy sa snaží prinášať zaujímavé informácie a objavovať inšpiratívnych ľudí a ich príbehy.