Odkrývajú tabu: Michaela (28) z Klátovej spolu s kamarátkou vytvorili podcast Sexuálna výchova

3977
sexualna vychova podcast rozhovor

Michaela Chrkavá (28) z Klátovej Novej Vsi študovala na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Venuje sa mnohým aktivitám, no poznať ju môžeme aj z podcastu Sexuálna výchova. Moderuje ho so spoluautorkou Valériou Frázovou.

Tento podcast sa uchytil mihnutím oka a netrvalo dlho, aby sa stal jedným z najpočúvanejších na Slovensku. Dvojici autoriek sme položili pár otázok o tom, ako funguje proces prípravy podcastu, akej cieľovej skupine sa ním prihovárajú a či sa aj muži na ne obracajú s intímnymi otázkami.

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si ľudia môžu vypočuť v rámci rôznych webových stránok alebo samostatne v podcastových aplikáciách. Často vychádza aj vo forme relácie, najmä keď ho tvoria médiá. Ako a u koho vznikol prvý impulz vytvoriť podcast zameraný na sexuálnu výchovu?

M: Ja som začala na Instagrame otvorene hovoriť o sexe a o pár dní sa mi ozvala Vala s nápadom urobiť podcast.

V: Ja som mala v pláne urobiť podcast, no chýbala téma. A keď som sa pripojila na Miškin livestream, bolo rozhodnuté.

Michaela z Klátovej Novej Vsi:

Sexuálna výchova, to je predsa len citlivá téma a pre mnohých Slovákov aj svojím spôsobom kontroverzná. S akými reakciami svojho okolia ste sa stretli v dobe, keď ste sa ešte len púšťali do tvorby podcastu?

M: Vedelo o tom len zopár ľudí, najbližší kamoši a tí nás podporovali a tešili sa.

V: Nekonzultovali sme to s nikým. Boli sme presvedčené o tom, že to chceme robiť. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa to páčiť nebude, a tak je to v poriadku.

Nebáli ste sa prvotnej odozvy širšieho publika?

M: Prvé epizódy sme dali vypočuť zopár kamošom a náhodne vybraným ľuďom, takže už sme reakcie mali, nejako negatívne sme vopred nerozmýšľali.

V: Hlavné je nebáť sa neúspechu pri novom projekte. Išli sme do toho s tým, že zo začiatku nebude mať podcast počúvanosť, ale vybudujeme ju postupne.

Aká bola na začiatku vaša cieľová skupina?

M&V: Myslíme, že sme ju nikdy špecificky nezadefinovali. Časom sa nám to samo vykryštalizovalo do aktuálnej podoby. Osemdesiat percent našich poslucháčov je v rozmedzí 18 – 32 rokov.

Reagujete aj na súkromné správy alebo si ich neskôr nazbierate a použijete do ďalšieho podcastu?

M&V: Ak sa správy týkajú aktuálne pripravovanej epizódy, tak si prečítame vždy všetky. Ak je vhodná reakcia, tak aj reagujeme a následne vybrané použijeme v podcaste. Na tie, ktoré sa témy netýkajú, sa snažíme priebežne odpisovať, ale bohužiaľ nie sme schopné odpísať na všetko.

Podcast Sexuálna výchova:

…vznikla pred rokom a snaží sa najmä mladých ľudí učiť otvorene hovoriť o sexuálnych témach a porozumieť v tomto smere svojmu telu.

… do dnešných dní majú autorky podcastu na konte 30 epizód (ktoré trvajú 30 minút až približne hodinu)

… na obsahu mnohých z epizód spolupracovali s odborníkmi – psychológmi, urológom, sexuológom, a ďalšími.

… otvorene hovoria nielen o sexe, ale aj o témach, ako sú antikoncepcia, homosexualita či zoznamovacie aplikácie.

V akých vekových skupinách majú ľudia na vás najčastejšie otázky?

M&V: Pýtajú sa úplne všetci, aj starší poslucháči v dlhoročných manželstvách, rodičia a aj mladší ako 15 rokov.

Ako reagujú vaši partneri na to, že v podcaste rozprávate aj o vlastných skúsenostiach či zážitkoch?

M: Môj priateľ nerozpráva po slovensky, takže nerozumie. O obsahu však vie a neprekáža mu to. Úplne ma podporuje.

V: S mojím priateľom sme sa našli zhruba 4 mesiace po spustení podcastu. Nakoľko je veľmi otvorený, plne to podporuje. Dokonca nám už opakovane pomáhal s prípravou prezentácií či budgetmi, keď bolo treba.

Akú najbizarnejšiu alebo najmilšiu správu ste dostali?

M: Nespomínam si na nič konkrétne, ale tešíme sa každej správe. Najmilšie sú určite tie, kde nám fanúšikovia píšu, že robíme super prácu.

V: Najbizarnejšie sú určite tie, kde sa nás pýtali na sex v trojici. Prípadne chceli zhodnotiť veľkosti penisu.

Obracajú sa na vás aj muži s intímnymi otázkami či skúsenosťami?

M: Áno, často. Nie vždy vieme odpovedať, ale otázky si zapisujeme a následne sa pýtame odborníkov, ako napríklad v najnovšej epizóde s urológom.

V: Rovnako, keď sa chcú poradiť, čo kúpiť partnerkám či partnerom.

Myslím si, že je úplne jednoznačné, že máte kopec fanúšikov. Predsa len, nie ste medzi najpočúvanejšími podcastami len tak. Postrehli ste však aj nejakú kritiku?

M&V: Priamo k nám málokedy niečo príde, väčšinou čosi vidíme len v komentároch na internete pod rozhovormi s nami a často od ľudí, ktorí si prečítali iba nadpis. Nezriedka sa opakuje, že nám chýba mužský pohľad, čo sa snažíme vykompenzovať mužskými hosťami a anketami od našich fanúšikov.

Ako veľmi je dôležitá sexuálna výchova?

M: Ak chceme mať zdravé prosperujúce partnerské vzťahy, je nevyhnutná.

V: Podľa nás je taká dôležitá, že sme kvôli nej začali s podcastom.

Mala by sa podľa vás vyučovať na školách?

M&V: Určite áno. Rovnako ako iné druhy „výchov” by mala mať v škole svoje miesto a nemala by sa odstrkovať ako niečo, za čo sa treba hanbiť.

Stretli ste sa vy osobne so sexuálnou výchovou na škole?

M: Pamätám si iba takú dvojhodinovku na základnej škole, kde prišla nejaká pani, rozdelili nás na dievčatá a chlapcov. Mám z toho len matné spomienky.

V: Maximálne sme preberali na prírodopise ľudské telo a okrajovo sa dotkli tejto témy. Akoby sa o tom ani samotní učitelia nechceli zmieňovať, čo je pochopiteľné, lebo by ich to možno postavilo do nepríjemnej role.

Myslíte si, že ľudia nie sú dostatočne vzdelaní v oblasti bezpečného sexu?

M&V: Podľa toho, čo nám chodí do správ, vieme usúdiť, že určite nie. Prišli nám už rôzne otázky typu: „Je pravda, že pri prvom sexe nemôžem otehotnieť? Môžem otehotnieť aj z orálneho sexu? Treba na vibrátor používať kondóm?” Takže stále máme čo doháňať.

Vnímate progres v tom, čo robíte?

M: Myslím si, že progres je najmä v obsahu našich jednotlivých epizód. Snažíme sa ísť viac do hĺbky, otvárať vážnejšie témy a oveľa viac spolupracovať s odborníkmi. Čo sa týka našej vnútornej organizácie, tiež sme sa už veľa vecí naučili, čo funguje, čo nie, ako komunikovať s fanúšikmi aj s partnermi, aj s naším tímom.

V: Ja najviac cítim rozdiel v posune, čo sa týka odbornosti. Hostia to posúvajú na vyšší level a často doplnia/spresnia naše údaje. Rovnako si myslím, že podcastu venujeme oveľa viac času a chceme z neho spraviť našu prácu.

Aké sú vaše ciele? Čo by ste chceli dosiahnuť s týmto podcastom?

M&V: Plánov je mnoho, preto potrebujeme viac času. Chceli by sme nejaký „hmatateľný výsledok”. Napríklad web, kde by fungovala poradňa 24/7. Pretože ani my nevieme na všetky otázky odpovedať a ľudia by tak mali miesto, kde sa anonymne môžu poradiť či zdôveriť. Rovnako možno vytvoriť nejaké interaktívne materiály, z ktorých sa dá učiť hravou formou. To sú tie dlhodobé. A z krátkodobých, napríklad vyskúšať si live nahrávanie s publikom.

Čo by ste odkázali na záver našim čitateľom?

M&V: To, čo opakujeme v každej epizóde. Komunikácia je základ úspechu kdekoľvek a rovnako to platí v partnerskom vzťahu a pri sexe.

Kristína Bančáková Foto: Sarah Weiss, IG Sexuálna výchova